Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde, Cezayir tarafından sunulan ve Gazze'de acil insani ateşkes talep eden karar tasarısını veto etti. 15 üyeli Güvenlik Konseyi'nde, daimi üyelerden ABD, 'hayır' yönünde veto hakkını kullanırken İngiltere 'çekimser' kaldı. Güvenlik Konseyi'nin diğer 13 üyesi ise lehte oy kullandı. 

Bu, ABD'nin 7 Ekim'de başlayan savaşta, Gazze'de ateşkes talep eden bir BM Güvenlik Konseyi kararını üçüncü kez veto edişi olarak kayıtlara geçti. 

Euronews haberine göre, Cezayir'in BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Amar Bendjama, oylama öncesi BMGK üyelerine hitabında, "Bu karar tasarısı lehinde oy kullanmak Filistinlilerin yaşam hakkına destek vermektir. Buna karşılık, aleyhte oy kullanmak, onlara uygulanan acımasız şiddeti ve toplu cezalandırmayı onaylamak anlamına gelir." ifadesini kullandı. 

Keza her Filistinlinin "ölüm ve soykırım"ın hedefinde olduğunu belirten Bendjama, "Konsey ateşkes çağrısı yapmadan önce daha kaç masum canın kurban edilmesi gerek?" sorusunu yöneltti.

Süper Lig'de yabancı VAR hakemi dönemi Süper Lig'de yabancı VAR hakemi dönemi

ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield ise oylama öncesi yaptığı konuşmada, "Hamas'ın rehineleri serbest bırakmasını gerektiren bir anlaşma olmaksızın derhal ve koşulsuz bir ateşkes talep etmek kalıcı bir barış getirmeyecektir. Aksine, Hamas ve İsrail arasındaki çatışmaları uzatabilir." iddiasında bulundu. 

İngiltere: Ateşkes çağrısı yapmak ateşkesi gerçekleştirmez

İngiltere'nin BM Büyükelçisi Barbara Woodward, oylamanın ardından konseye yaptığı açıklamada "Bu kararda (örneğinde) olduğu gibi sadece ateşkes çağrısı yapmak ateşkesi gerçekleştirmez. Çatışmaları durdurmanın ve potansiyel olarak yeniden başlamasını engellemenin yolu, rehinelerin çıkarılması ve yardımların ulaştırılması için bir duraklama ile başlamaktır." diye konuştu. 

Rusya 'Batı Bloku'na tepki gösterdi

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ülkesinin daha önce (16 Ekim 2023) ateşkes çağrısı yaptığını ancak kabul edilmediğini hatırlatarak, "Eylemsizlik 28 binden fazla can kaybına neden oldu. Bunun toplu sorumluluğu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Batılı ülkelerindedir." sözleriyle Batı blokuna tepki gösterdi. 

ABD'den karşı öneri

Bu arada ABD, bugünkü oylama öncesi ani bir hamleyle, Gazze'de tüm rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı geçici bir ateşkesi destekleyecek ve insani yardımların ulaştırılması üzerindeki tüm kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulunacak karşı bir Güvenlik Konseyi karar tasarısı sundu. Taslağa göre her iki eylemin de "düşmanlıkların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için gerekli koşulların yaratılmasına yardımcı olacağı" iddia edildi. Beyaz Saray'a yakın kaynaklar, İsrail'in en güçlü destekçisi konumundaki Washington'ın 'müzakerelere zaman tanınması' adına karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi'ne sunmak için acele etmeyeceğini aktardı.

Washington şu ana kadar İsrail-Hamas savaşıyla ilgili herhangi bir BM karar tasarısında 'ateşkes' kelimesinin kullanılmasına karşı çıktı.

Editör: Ömür Ünver