AnasayfaManşet ÜstüÇorlu tren faciası davası yine ertelendi

Çorlu tren faciası davası yine ertelendi

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren faciasına ilişkin yargılamanın müştekileri ve avukatları, “asıl sorumlular ile ilgili iddianamenin hazırlanmadığını” belirterek, duruşma salonunu terk etti. Dava 5 Ekim 2022’ye ertelendi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinin Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz 2018’de meydana gelen, 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin yargılamanın 10. duruşması bugün yapıldı.

Duruşma öncesinde aileler, Çorlu Santral önünde bir araya geldi. Katliamda yakınlarını kaybedenlerin Çorlu Santral önünden, duruşmanın yapılacağı Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne yürüdü.

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce yapılan duruşmaya, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde görevli Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde görevli yol bakım ve onarım Şefi Özkan Polat, hat bakım ve onarım memuru Celaleddin Çabuk ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan köprüler şefi Çetin Yıldırım, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Yoklamanın ardından söz olan bazı katılanlar ve avukat Evren İşler, duruşma öncesinde Gezi Parkı davası kapsamında hakkında 18 yıl hapis cezası verilerek tutuklanan avukat Can Atalay’ın duruşmaya katılması için dilekçe verdiklerini belirtti. İşler, dilekçeye cevap verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Atalay’ın duruşmaya sevkine dair talebin reddine karar verdi.

Salonu terk ettiler

Kazada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz, duruşmadaki beyanında; “Biz bugün adalet, iddianame, gerçek bir sorgulama görmeye geldik. Muhatabımız savcılıktır. Biz adalet gelene kadar bu salonda durmayacağız, evrak dinlemeyeceğiz” dedi.

Müştekiler ve avukatlar, tren faciasının gerçek sorumlularına ilişkin iddianame hazırlanmamasını gerekçe göstererek duruşma salonunu terk etti. Kayıp yakınlarından Zehra Bilgin de elinde çocuğunun pantolonuyla gözyaşları içinde salonu terk etti.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na davanın akıbetinin ve son yapılan işlemin ne olduğunun sorulmasına, yargılamanın durdurulmasına yönelik taleplerinin reddine, yargılamanın taraf sayısının çokluğu nedeniyle yine Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde yapılması için gerekli kurumlara yazı yazılmasına karar verildi. Duruşma, 5 Ekim 2022’ye bırakıldı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN