AnasayfaManşetCumhur İttifakı'nı destekleyenlerin yarısı ekonomik sorunların nedeninin 'dış güçler' olduğuna inanıyor

Cumhur İttifakı’nı destekleyenlerin yarısı ekonomik sorunların nedeninin ‘dış güçler’ olduğuna inanıyor

 

Yaşanan hayat pahalılığında sorumluluğun kimde olduğuna ilişkin anket çalışması yapıldı. MetroPOLL Araştırma’nın anketine göre seçmenin yüzde 63’lük çoğunluğu, mevcut ekonomik sorunlardan iktidarı sorumlu tuttu. Ancak yüzde 23,8’lik kesimin ‘dış güçler’i sorumlu bulması dikkati çekti. Bireysel ekonomik duruma ilişkin ise ankete göre son bir yılda geçim şartlarının kötüleştiğini belirtenler yüzde 71 seviyesinde. Yüzde 7 ise durumunun iyiye gittiğini belirtti.

 

MetroPOLL anketine göre seçmenin yüzde 62,5’lik çoğunluğu, mevcut ekonomik sorunlardan iktidarı sorumlu tutuyor. Yüzde 23,8’lik kesime göreyse ekonominin kötü olma nedeni ‘dış güçler’. Muhalefette kabahat bulanlarsa yüzde 7,5 oranında yer aldı.

Yanıtlar parti tabanlarına göre incelendiğindeyse AK Parti seçmeninin yarısının dış güçleri sorumlu tuttuğu görüldü. MHP seçmenindeyse dış güçleri sorumlu tutanların oranı yüzde 47,4 olarak gerçekleşti.

Bireysel ekonomik durumunun sorulduğu vatandaşların yanıtları da tabloyu ortaya koyuyor. Ankete göre son bir yılda geçim şartlarının kötüleştiğini belirtenler yüzde 71 seviyesinde bulunurken, yüzde 7’lik bir kesim ise ekonomik durumunun iyiye gittiğini ifade etti.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN