AnasayfaEDİTÖRDENKaramollaoğlu: Siz havaalanı yapacaksınız ama o havaalanına inşa edildiği günden beri 1...

Karamollaoğlu: Siz havaalanı yapacaksınız ama o havaalanına inşa edildiği günden beri 1 tane uçak inip kalkmayacak

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, yapılan ancak aktif olarak kullanılamayan havaalanlarını eleştirerek, “Güya hizmet adı altında israftan başka bir faydası olmayan yatırımlara para gidiyor” dedi.

Karamollaoğlu, parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu. Yatırımlara karşı olmadıklarını ancak yatırım yapılırken öncelik sırasının olması gerektiğini vurgulayan Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Rize-Artvin Havaalanı açıldı, hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz. Sırada Gümüşhane-Bayburt Havaalanı var. Şunu başlangıçta söyleme ihtiyacını duyuyorum; biz yatırımlara karşı değiliz. Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlara dünden daha fazla ihtiyacı var bugün, bunu biliyoruz. Ancak biz yatırımlar yapılırken bir öncelik sırasının olması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz. Siz havaalanı yapacaksınız ama o havaalanına inşa edildiği günden beri 1 tane uçak inip kalkmayacak! “Hoppala öyle şey mi olur?” diye aklınızdan geçebilir. Olur mu değil; oldu bile! Edremit Havaalanı; 80 km yakınında bir havaalanı daha yapılıyor. Verdiğim misal Balıkesir Havalimanı… 

Bu havalimanının kulesi var, hizmet binası var, pisti var, personeli var. Tek şey eksik; o da havaalanında hiç uçak yok! İnip kalkan uçak yok! Bu havaalanı yapılırken 1 milyon yolcu hedeflenmiş ama 1 tane yolcu bile gelmemiş! Yine sık sık gündeme getirilen bir de Kütahya Zafer Havaalanı var. Bunu yap-işlet-devret modeliyle yapan firmaya garanti verilmiş. 

1 milyon 200 bin yolcunun gelip gitmesi gereken bu havaalanına senede sadece 7 bin yolcu gelip gitmiş! Bunların hepsi yatırım diye geçiyor! Sarayla irtibatlı olarak hayatını sürdüren iş adamları değil; 85 milyon insanın cebinden çıkan parayla bu masraflar karşılanıyor. 

Olmasa ne olur o havaalanı? Emin olun hiçbir şey olmaz! Onun yerine üretime dönük, insanların devamlı çalışabileceği, ülke ekonomisine katkı sağlayan, ya ihracat yaparak döviz getiren veya ithal ikamesi sağlayarak döviz harcamamıza engel olan yatırımlar var, binlerce yatırım var. Bunlara değil; güya hizmet adı altında israftan başka bir faydası olmayan yatırımlara para gidiyor!”

 

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN