AnasayfaDünyaDiplomasiFransa'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Mathilde Grammont, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğu’na düzenlenen saldırı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı.

Bakanlığa çağrılan Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Mathilde Grammont’a, Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğuna düzenlenen terör saldırısına yönelik duyulan rahatsızlık iletildi.

Grammont’a saldırının Paris Başkonsolosluğuna Nisan 2021 ve Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen benzer saldırıların faillerine karşı gerekli ve etkili idari ve adli takibatın yapılmamasının ardından yapılan üçüncü saldırı olduğuna dikkat çekildi.

Fransa’nın AB terör örgütleri listesinde yer alan terör örgütüne karşı somut, etkili ve hızlı adımlar atması için beklentiler dile getirildi. Ayrıca başkonsolosluk binasında meydana gelen hasarın Fransız makamlar tarafından tazmin edilmesi ve faillerin bir an önce bulunarak gereken cezanın verilmesi istendi.

Fransa’da Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğuna kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından 12 Mayıs gecesi yerel saatle 02.30 civarında havai fişek tipi patlayıcı maddelerle saldırı düzenlenmişti. Saldırıyı PKK’nın üstlendiği açıklanmıştı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN