AnasayfaDış HaberlerYunanistan, elektrik faturalarındaki ek maliyetlerin yüzde 60'ını hanelere geri ödeyecek

Yunanistan, elektrik faturalarındaki ek maliyetlerin yüzde 60’ını hanelere geri ödeyecek

 

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, ülkesinde artan elektrik maliyetleri nedeniyle haneleri desteklemek için yeni devlet yardımı sözü verdi. Bu kapsamda devlet, elektrik faturalarındaki ek maliyetlerin yüzde 60’ını hanelere geri ödeyecek.

Euronews haberine göre, Miçotakis yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin enerji krizine ortak bir yanıt verememesi üzerine Yunanistan’ın tek başına hareket etmeye mecbur kaldığını söyledi.

Bu paket çerçevesinde hanelere Aralık’tan Mayıs’a kadar olan faturalarındaki ek maliyetlerin yüzde 60’ı geri ödenecek.

Miçotakis, hanelerin en fazla 600 Euro talep edebileceklerini ve tedbirin yalnızca yılda 45 bin Euro’ya kadar kazanan kişiler için geçerli olacağını da duyurdu.

Düşük gelirli kişilerin elektrik faturalarını ödemelerine yardımcı olacak mevcut önlemlerin de önümüzdeki iki ay içinde tüm haneleri kapsayacak şekilde genişletileceği belirtildi.

Miçotakis, planı finanse etmek için Yunanistan’ın elektrik üreticilerinin elektrik fiyatlarındaki artıştan elde ettikleri kazançlara da yüzde 90 oranında vergi uygulanacağını kaydetti ve yaşanan krizi Ukrayna’daki savaş nedeniyle gaz fiyatlarındaki artışa bağladı.

“Avrupa’yı beklemeyeceğim”

Miçotakis televizyonda ulusa sesleniş konuşmasında Brüksel’i adres göstererek; “Bu konuda Avrupa -en azından şimdiye kadar- görevini yerine getirmeye hazır görünmüyor. Yavaş hareket eden Avrupa gemisinin rotası değişene kadar beklemeyeceğim,” dedi ve diğer 26 AB üye ülkesinden ortak eylem çağrısında bulundu.

Yunanistan’ın istatistik otoritesine göre, mart ayında enflasyon, kira, elektrik, ısıtma ve gaz maliyetlerinde yüzde 30’luk bir artış da dahil olmak üzere, 28 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 8,9’a artış yaşandı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN