AnasayfaDış Haberlerİngiltere'de kaçak göçmenleri Ruanda'ya gönderme fikri gündemde

İngiltere’de kaçak göçmenleri Ruanda’ya gönderme fikri gündemde

İngiltere hükümeti kaçaklara yönelik dikkat çeken bir karara imza atıyor. Başbakan Boris Johnson’ın bugün açıklaması beklenen plana göre İngiltere, ülkedeki kaçak göçmenleri Ruanda’ya gönderecek.

İngiltere’nin ülkedeki bazı kaçak göçmenleri 10 bin kilometre uzaklıktaki Afrika ülkesi Ruanda’ya göndereceği bildirildi. BBC, İngiltere hükümetinin göçmenleri sığınma başvuruları değerlendirilirken Ruanda’ya göndermeyi planladığını ve bunun için Afrika ülkesiyle bir anlaşma yaptığını aktardı.

BBC’nin haberine göre Başbakan Boris Johnson bugün “kaçak göç sorunuyla mücadele” için yeni bir planı duyuracak. Daha sonra dün Ruanda’ya giden İçişleri Bakanı Priti Patel’in göçmenlerin işlemleri tamamlanana Ruanda’da tutulmasını içeren anlaşmanın ayrıntılarını aktaracağı bildirildi.

İngiliz Kızıl Haçı Direktörü Zoe Abrams, yaptığı açıklamada, travma geçirmiş insanları dünyanın öbür ucuna, Ruanda’ya gönderme planları karşısında derin endişe duyduğunu belirtti.

“İngiltere kendi Guantanamo Körfezi’ni yaratıyor”

“Dünyada bir ilk” niteliğinde olan anlaşma, ana muhalefetteki İşçi Partisi tarafından “etik dışı ve işe yaramaz” olarak nitelendi. Plan, muhalefetin yanı sıra iktidardaki Muhafazakar Partili bazı milletvekillerinin de tepkisini çekiyor. Bazı vekiller, bir süredir gündemde olan planı “İngiltere kendi Guantanamo Körfezi”ni yaratıyor” sözleriyle eleştiriyor.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN