AnasayfaDış HaberlerÇimento devine "insanlığa karşı işlenen suçlara ortak olmak" suçlaması

Çimento devine “insanlığa karşı işlenen suçlara ortak olmak” suçlaması

Suriye’de IŞİD’i fonlayarak faaliyetlerine devam ettiği iddia edilen çimento devi Lafarge, “insanlığa karşı işlenen suçlara ortak olmak” suçlamasıyla yargılanacak.

Fransa’da bir temyiz mahkemesi Lafarge’ın Suriye’de iç savaşın devam ettiği dönemde IŞİD ve diğer cihatçı gruplara ödeme yaptığı iddiasıyla “insanlığa karşı işlenen suçlara ortak olmak” suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi.

Bugün İsviçreli yapı malzemeleri şirketi Holcim’in bir parçası olan Lafarge’ın, diğer Fransız firmalarının ülkeden çekilmesinden çok sonra, 2013 ve 2014 yıllarında Suriye’deki çimento fabrikasını çalışır durumda tutmak için terör örgütlerine 13 milyon Euro ödediği iddia ediliyor.

IŞİD’in ülkenin büyük bir bölümünü ele geçirmesi ve Lafarge’ın Eylül 2014’te Halep yakınlarındaki Celabiya çimento fabrikasını terk etmeye zorlanmasının Suriyeli çalışanlarını riske attığı belirtiliyor.

Şirket, hakkındaki “terör örgütünü finanse etmek”, “ambargoyu ihlal etmek” ve “çalışanların hayatını tehlikeye atmak” gibi suçlamalarla daha önce yüzleşmiş ancak suçlu bulunmamıştı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN