ABD Başkanı Joe Biden: Türkiye’ye F-16 satışı için kongreden onay alacağımızı düşünüyorum

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında konuştu. Biden, Türkiye’ye F-16 satışı konusuna değinerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Erdoğan’a “ABD’nin Türkiye’ye F-16’ları satması gerektiğini ancak Kongre onayına ihtiyaç olduğunu” söylediğini ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenen NATO Zirvesi sonrası düzenlediği basın toplantısında konuştu. Biden, Türkiye’ye F-16 satışı konusuna değinerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde Erdoğan’a “ABD’nin Türkiye’ye F-16’ları satması gerektiğini ancak Kongre onayına ihtiyaç olduğunu” söylediğini ifade etti.

Biden, Türkiye’ye F-16 satışı için “Türkiye’nin F-16 savaş uçağı modernizasyonu sorununu çözmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için kongrenin onayına ihtiyacımız var, kongreden onay alacağımızı düşünüyorum.” diye belirtti.

Ukrayna’ya olan desteklerini arttırarak devam edeceklerini açıklayan Joe Biden, “Gelecek günlerde Washington’ın Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık ek silah yardımını duyuracağız. Ukrayna’yı sonuna kadar savunacağız. 600’ün üzerinde tank, füzesavar sistemleri, füze sistemleri, gelişmiş hava sistemleri. Bunların hepsini Ukrayna’ya yardım ediyoruz. Ben göreve geldiğimden bu yana Ukrayna’ya 7 milyar dolarlık yardım yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

NATO’ya ilişkin konuşan Joe Biden, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından NATO hiç olmadığı kadar birlik halinde. NATO’nun sınırlarının her bir metrekaresini koruyacağız. Romanya’da bir tümenimizi muharebeye hazır halde tutuyoruz. Dünya değişiyor. Biz de buna adapte oluyoruz. Rusya’nın saldırganlığına vermiş olduğumuz yanıt da bunun bir göstergesi. NATO Ukrayna’nın her zaman yanında.” ifadelerini kullandı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar konusu ile ilgilide açıklamalarda bulunan Biden, “Rusya’nın petrol ve gazının başka yerlere gitmesini istemiyoruz. Putin’in bundan para kazanmasını istemiyoruz. ABD gıda güvenliği konusunda da adım atmakta. Çünkü bu gıda krizi de Rusya’nın saldırısı sonrasında meydana geldi. Gaz fiyatlarının ve gıda krizinin ortaya çıkmasının tek nedeni Rusya’dır.” diye konuştu.

“NATO’yu daha güçlü hâle getiriyoruz” ifadelerini kullanan Biden, “Transatlantik ittifakı olarak bizi bölmek istiyorlar. Ancak tam tersi ortaya çıktı. Biz NATO’yu çok daha güçlü bir hale getiriyoruz. Şimdi İsveç ve Finlandiya NATO’ya hiç olmadığı kadar yakın. Bu ülkelerin katılması ile birlikte çok daha güçlü olacağız. Biz realiteyi göğüslemek üzere gereken her yere gidiyoruz.” dedi.

Önceki İçerikAnkara Valiliği, kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaptı
Sonraki İçerikTMO, buğday ve arpa alım fiyatlarını arttırdı