AnasayfaYerel HaberlerAnkaraSuç kayıtları ve uzaklaştırma kararı varmış

Suç kayıtları ve uzaklaştırma kararı varmış

Ankara’da, 8 ay önce evlendiği eşi Mehmet Erdoğan tarafından bıçaklanarak öldürülen kadın doğum uzmanı Opr. Dr. Zeynep Erdoğan (47), gözyaşları içinde toprağa verildi. Cinayet öncesi Mehmet Erdoğan’ın odaya kapatıp ellerini bağladığı Zeynep Erdoğan’ın oğlu A. A. da (16) törene katılırken, büyük üzüntü yaşadı.

Geçen cumartesi akşam saatlerinde Çankaya ilçesi Mutlukent Mahallesi’nde meydana gelen olayda işsiz Mehmet Erdoğan, 8 ay önce evlendiği Zeynep Erdoğan’ı aralarında çıkan tartışma sonucu bıçaklayarak öldürdü. Mehmet Erdoğan’ın cinayetten önce Zeynep Erdoğan’ın ilk evliliğinden olan oğlu A.A.’yı ise darp edip odaya kapatarak, ellerini bağladığı ortaya çıktı. A.A.’nın ipi çözüp, yardım istemesi üzerine ortaya çıkan olayın ardından Mehmet Erdoğan, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Eşini daha önce tehdit ettiği için hakkında uzaklaştırma kararı verildiği ve birçok suç kaydı olduğu ortaya çıkan Mehmet Erdoğan, polisteki ifadesinde “Tartışma sırasında beni tehdit etti. Beni başkasıyla aldattığını, beni bırakacağını söyledi. Kendimi kaybettim; darp ettim, bıçakladım. Pişmanım” dedi. Mehmet Erdoğan, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Zeynep Erdoğan için Karşıya Mezarlığı Ahmet Efendi Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Zeynep Erdoğan’ın babası Atilla Öğredici, annesi Şengül Öğredici, ilk eşi Serbülent A., çocukları A, S. ve E. A, yakınları ile bazı iş arkadaşları katıldı. Mehmet Erdoğan’ın cinayet öncesi darp edip ellerini bağladığı A. A, törende büyük üzüntü yaşadı. Tabut cami avlusuna getirildiğinde yakınları da gözyaşı döktü. Tabutu açıp annesini son kez gören A. A.’yı, tören boyunca babası teskin etmeye çalıştı. Törende Zeynep Erdoğan’ın bir yakını, Mezarlıklar Müdürlüğü görevlisi tarafından tabut üzerine yazılan ‘Zeynep Erdoğan’ isminden ‘Erdoğan’ soyadını kalemle karalayarak, kızlık soyadı ‘Öğredici’yi yazdı.

‘Evliliğe onay vermedim’

Zeynep Erdoğan’ın babası Atilla Öğredici, Almanya’da yaşadıklarını belirterek, “Evlendiği kişiyi bir kez gördüm, tanımıyordum. Evliliğe onay vermedim. Kendi aralarında anlaşıp evlenmişler. Bize evliliği ile ilgili herhangi bir sıkıntısı olup olmadığını söylemedi. Böyle bir sıkıntısı olduğunu bilmiyordum” dedi.

‘İndirim almak için yalan söylüyor’

Zeynep Erdoğan’ın aynı hastanede çalışan bir arkadaşı da katil zanlısı Mehmet Erdoğan’ın emniyet ve mahkemede verdiği ifadelerine tepki gösterdi. Mehmet Erdoğan’ın tahrik indirimi almak için yalan söylediğini belirten arkadaşı, “Annesini korumasın diye önce çocuğu etkisiz hale getirdi. İfadelerin tamamı yalan. ‘Yakışıklı değilsin dediği için öldürdüm’ sözleri yalan. Tahrik indirimi almak için söylüyor. Zeynep, bunun gerçek yüzünü öğrendikten sonra, polise vermek istedi. ‘Senin aleyhinde tanıklık edeceğim’ demiş. Herkes her şeyin farkındaydı. Zeynep, bu adamdan kurtulmak için çabalıyordu. Sadece bir miktar parasını kurtarır mı onun peşindeydi. Bize anlatıyordu; ancak aralarında bu kadar şiddet dolu bir olay yaşanmamıştı” dedi.

Zeynep Erdoğan’ın cenazesi, ikinci vakti kılınan cenaze namazının adından Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

DHA

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN