AnasayfaManşet ÜstüAnkara'da avukatlara adliye girişinde üst araması

Ankara’da avukatlara adliye girişinde üst araması

 

Ankara’daki adliyelerde avukatlara yönelik üst arama kararı bugünden itibaren uygulanmaya başlandı.

Adliye binalarının girişlerine asılan uyarı yazısında şöyle denildi:

“Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarının girişlerinde uygulanacak güvenlik tedbirlerine ilişkin çalışma talimatı ve esasları yasal mevzuat kapsamında değerlendirilmiş olup aşağıda belirtilen uygulamaların tatbikine karar verilmiştir.

Bilindiği üzere Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği’nin ‘Hakimden önleme arama kararı alınması gerekmeyen haller’ başlıklı 25. maddesi 1. fıkrasının (a) bendi uyarınca kamu hizmetine özgülenmiş bina ve her türlü tesislere giriş ve çıkışın belirli kurallara tabi tutulduğu hallerde, söz konusu tesislere girenlerin üstlerinin ve üzerlerindeki eşyanın veya araçlarının aranmasında ayrıca bir arama emri ya da kararı gerekmemektedir.

Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarının giriş kapılarında bulunan duyarlı kapı ve x-ray cihazından geçirilmek suretiyle yapılan kontroller, bu kapsamda güvenlik amaçlı bir denetimdir. Bu uygulamanın CMK 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen ceza soruşturması kapsamında yapılan arama işlemi olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Yine 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesinde yapılan düzenleme, avukatların avukatlık veya Türkiye Barolar Birliği ya da baroların organlarındaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlardan dolayı haklarında yapılacak ceza soruşturmaları ile ilgili olup, avukatların adliye binalarına girişlerinde kapı dedektörlerinden geçmeleri ve ayrıca çantalarının x-ray cihazlarından geçirilmesi şeklindeki uygulamanın ceza soruşturması kapsamında CMK 119 ve devamı maddelerinde düzenlenen bir arama olarak değerlendirilmesi mümkün olmadığından, uygulamanın 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 58. maddesine aykırılık teşkil etmeyeceği de muhakkaktır.

Gerek Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarına giren avukat, vatandaş ve personelin can güvenliğinin sağlanması ve gerekse genel kamu güvenliği ve kamu düzeninin korunması açısından, Ankara Adalet Sarayı ve ek binalarına girişlerde avukat, personel ve vatandaşların kapı dedektörlerinden geçmeleri, çantalarının da x-ray cihazından geçirilmesi, duyarlı kapıdan geçerken duyarlı kapının uyarı vermesi durumunda uyarı veren nesnenin görevlilere gösterilmesi, uyarı veren nesnenin adliyeye sokulmasında bir sakınca görülmezse adliyeye girişine izin verilmesi, aksi takdirde bu nesne ile birlikte kişilerin adliyeye girişlerine izin verilmemesi yönünde gerekli tedbirlerin alınması uygun bulunmuştur.

Avukat, personel ile vatandaşlarımız uygulama sürecinde anlayış göstermeleri ve uygulamanın belirtilen talimat ve esaslara göre yapılmasını rica ederim.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN