İhracatta rekor artış

TICARET BAKANI MEHMET MUŞ

Eylül ayında yapılan ihracat, geçen yıla göre yüzde 30 artarak 20.8 milyar dolara ulaştı.

Eylül ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Eylül ayında yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30’luk artışla Cumhuriyet tarihinde ilk kez 20 milyar dolar seviyesini aştı. Son 12 aylık ihracat da 212.2 milyar dolarla yıl sonu orta vadeli program hedefi olan 211 milyar doların üzerine çıktı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile düzenlediği basın toplantısında eylül ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı. İhracatın, ülke ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğine dikkati çeken Muş, 2021 yılı boyunca ortaya konulan güçlü ihracat performansının eylül ayında da sürdüğünü söyledi.

Muş, ihracat rakamlarına ilişkin, “İhracatımız, geçtiğimiz yılın eylül ayına göre yüzde 30’luk artışla 20.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Yani Cumhuriyet tarihimizde ilk kez aylık bazda 20 milyar dolar eşiğini aşmış bulunmaktayız. Ayrıca son 12 aylık ihracat değerimiz 212.2 milyar dolarla yeni bir Cumhuriyet rekoru kırmayı başarmıştır. Bu değerle yıl sonu Orta Vadeli Program (OVP) hedefimiz olan 211 milyar doların da üzerine çıkmış oluyoruz. Bu, ihracat anlamında elde edilmiş çok büyük bir başarıdır“ bilgisini verdi.

Muş, ocak-eylül döneminde ise ihracatın geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 36 artarak 161 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle de, “İhracatçılarımız sayesinde, küresel krizlerde, üretimini aksatmamayı, siparişleri yetiştirmeyi başaran tek ülke olarak öne çıktık. Dünya bunun farkında, fuarlarımızda görüyoruz ki yabancılar sırada bekliyor. Şu an tam kapasite çalışmamız, gelen taleplere yetişemememiz daha başlangıç. Son 12 ayda 212.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 211 milyar dolara aşmayı başardık. Böylelikle, Orta Vadeli Program hedefini şimdiden yakalamış olduk. Son 13 ayın 11’inde ihracat rekorları kırdık. İnşallah 2026’da, 5 sene gibi kısa bir sürede 300 milyar dolara ulaşacağız” şeklinde konuştu.

Önceki İçerikGenç İstihdam ve Erişilebilir Ulaşım Stratejisi’ne ilişkin iki eylem planı
Sonraki İçerikTMO arpa ithal edecek