AnasayfaEDİTÖRDENMetropoll Anketi'nden çıkan çarpıcı sonuç

Metropoll Anketi’nden çıkan çarpıcı sonuç

Metropoll Araştırma’nın eylül ayı Türkiye’nin Nabzı anketine göre, AK Parti’nin gelecek seçimi kazanarak iktidarını sürdüreceğini düşünenlerin oranı yüzde 38 olurken, seçmenin yüzde 54’ü ise AK Parti’nin gelecek seçimlerde iktidardan düşeceğini tahmin ediyor.

 

Metropoll Araştırma’nın eylül ayında yaptığı Türkiye’nin Nabzı anketinde, katılımcılara, “AK Parti’nin gelecek seçimlerde iktidardan düşeceğini mi, yoksa iktidarını sürdüreceğini mi düşünüyorsunuz?” diye soruldu.

Katılımcıların yüzde 53,7’si, AK Parti’nin iktidardan düşeceğini, yüzde 37,8’i ise iktidarını sürdüreceğini savundu. Fikri olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 8,5 oldu.

Parti bazında incelendiğinde ise, 2018’de AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 66’sı partisinin iktidarını sürdüreceğini söylerken, yüzde 26’sı iktidardan düşeceğini savundu. MHP’ye oy verenlerin ise 38,3’ü iktidardan düşeceğini, yüzde 55,2’si ise iktidarını sürdüreceğini kaydetti.

CHP’ye oy verenlerin yüzde 83,2’si, İYİ Parti’ye oy verenlerin yüzde 79,2’si ve HDP’ye oy verenlerin yüzde 79,2 ile SP’ye oy verenlerin yüzde 80,5’i ise iktidardan düşeceğini ifade ederken, CHP yüzde 11,8, İYİ Parti yüzde 11,8, HDP yüzde 15 ve SP yüzde 19,5 oranında iktidarını sürdüreceği yanıtı verildi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN