AnasayfaEDİTÖRDENBüyümenin katalizörü ihracat

Büyümenin katalizörü ihracat

Survivor Dijital Ajans Başkanı Reyhan Açıkelli, “KOBI’ler büyüme için ihracatı artırmaya odaklanmalı”

İhracat süreçlerinin pazarda büyümeyi ve gelişmeyi başlatmanın önemli bir yolu olduğunu belirten Dijital Ajans Başkanı Reyhan Açıkelli, “TUIK verilerine göre 2019 yılına ilişkin toplam ihracatın yüzde 36,6’sı, ithalatın ise yüzde 21,5’i KOBİ’ler tarafından gerçekleştirildi. KOBI’ler Büyüme için ihracatı artırmaya odaklanmalı” dedi.

KOBI’LER İHRACATA YETERİ KADAR ODAKLANMIYOR

Birçok KOBI’nin günlük operasyonlarını yürütmekle çok meşgul oldukları için ihracat potansiyellerini dikkate almadıklarını belirten Açıkelli, “Çoğu zaman şirketler, ihracatın çok külfetli veya karmaşık olduğunu düşünürler ayrıca bu konuda devlet tarafından sunulan ihracat yardımlarının veya teşviklerinin de maalesef yeteri kadar farkında değiller” diye konuştu.

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN STRATEJİK ADIMLAR”

Survivor Dijital Medya Pazarlama Ajansı olarak ihracat yapan B2B firmalarına dijital pazarlama desteği sunduklarını anlatan Açıkelli, ihracat yapan firmalara yönelik dikkat edilmesi gereken adımları şu şekilde sıraladı:

“Ürün ve hizmetlerinizi dış pazarlara uyarlayın. Küresel ticaret söz konusu olduğunda, her pazar farklılık gösterir bu farklılıklar sadece ekonomik değil, kültürel olarak da ticareti etkiler. Bir ülkede başarılı bir performans gösteren bir ürün ya da pazarlama stratejisi başka bir ülkede aynı başarıyı elde edemeyebilir bu nedenle her ülke için o pazara girmeden önce araştırma yapmak ve ürün, hizmet ve pazarlama stratejisini o ülkeye özel belirlemek önemlidir.”

Açıkelli son olarak şunları söyledi:

“Devlet desteğinden yararlanın. E Ticaret’in gücünden yararlanın. İster perakende ister toptan satış yapın, her iki durumda da üye olabileceğiniz global ve güçlü e-pazaryerleri mevcut. Bu e-pazaryerlerinin marka bilinirliği ve potansiyel müşteri avantajından yararlanarak dış pazarlara daha hızlı bir giriş yapabilirler. Özellikle ihracata yeni giriş yapan firmalar için bu global pazaryerlerinde bulunmak başlangıçta bir marka bilinirliği elde edene kadar müşteri güveni kazanmada önemli bir avantaj sağlayacaktır.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN