AnasayfaYerel HaberlerİzmirPakdemirli O Anları Anlattı

Pakdemirli O Anları Anlattı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir depreminin sembol isimlerinden birisi haline gelen Buse ile enkaz altında yaptığı telefon görüşmesini ve kurtarılma sürecini anlattı. Pakdemirli, Buse’nin nikah şahidi olacağını da söyledi.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda depremzedeler için kurulan çadır kentte bulunan vatandaşları ziyaret eden Pakdemirli, sonrası açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, Buse’ye dair o anları şu sözlerle anlattı:

15 dakikada bir 3 dakika konuştuk

“Çok büyük bir afet, her yer toz duman. Kendimi bir anda enkazın üzerinde buldum. İçeride üzerine ağırlık düşmüş, kıpırdayamayan bir kızımız var. O psikolojideki bir insanın moral verici şeylere ihtiyacı var. Tarım ve Orman Bakanı olarak telefonu elime aldım. Yıkıntının altında moral verici,  kendisini destekleyici bir şeyler duymaya ihtiyacı vardı. ‘Ben Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, devlet olarak buradayız, seni kurtarmak istiyoruz. Sadece senden sakin olmanı istiyorum, sadece bana tarif et’ dedim. Binayı bilen bir arkadaşla birlikte nerede olabileceğini tahmin ettik. Hemen anladık ki giriş katında bir yerde. Aşağı indik. Aldığımız bilgileri görevlilere tarif ettikten sonra arama çalışmaları hemen başladı. 3-4 saat sonra ancak ulaşabildik Buse’ye. Her 15 dakikada bir 3 dakika konuştuk. Buse’ye ulaştık. Cep telefonunun pili bitti, annesinin cep telefonuna ulaştı. AFAD ekiplerimizin, arama kurtarma ekiplerimizin büyük gayretleriyle kızımıza ulaşıldı.

İkinci bir hayat yaşıyor

İkinci hayatını yaşıyor. Bugün de konuştum Buse’yle. Hastanede de ziyaret ettim. Hala travmayı atlatabilmiş değil tam olarak. Ama kendisine ikinci bir hayat bahşedildiğinin farkında, bunun da değerini biliyor. Annesini kaybettiği için bir yandan çok üzgün, bir yandan da kendisini uzun ve sağlıklı bir ömür bekliyor. Yakında da nikahları olacak. Beni de nikah şahidi olarak görmek istediklerini söylediler. Ben de iki elim darda da olsa nikah şahitleri olmak istiyorum.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN