AnasayfaYerel Haberlerİzmirİzmir'de hasar tespit çalışmaları bitti

İzmir’de hasar tespit çalışmaları bitti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir’de başlatılan hasar tespit çalışmalarının dün tamamlandığını açıkladı. “Ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık” durumda 506 bina ile 4 bin 239 bağımsız bölüm tespit edildi.

Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

“İzmir’de depremden sonra başlattığımız arama kurtarma, enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmalarımızı dün itibariyle tamamladık. Toplamda 109 bin 921 binada 586 bin 565 bağımsız bölümde hasar tespitini nihayete erdirdik. Ekiplerimizin bölgede sürdürdüğü çalışmalarda ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık durumda olan 506 bina, 4 bin 239 bağımsız bölüm tespit edilirken, 5 bin 119 binamızın az hasarlı, 511’inin de orta hasarlı olduğu belirlendi.

Binalar 6 farklı hasar derecesiyle sınıflandırıldı

Sahada bir taraftan, yaklaşık 6 bin 500 personel ve 927 araçla çalışmalarımızı sürdürüyor, diğer taraftan da vatandaşlarımızdan gelen talepleri karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımıza taşınma, kira ve nakdi eşya yardımlarına devam ederken Bayraklı’da 1000 birimden oluşan konteyner kentimizi kurmayı da sürdürüyoruz. İhtiyaç durumuna göre konteyner kent sayımızı da arttıracağız.

Binaların depremden kaynaklı hasarlarını dikkate alarak, binaları 6 farklı hasar derecesiyle sınıflandıran teknik ekiplerimizin hazırladığı envanterler ışığında İzmir’de deprem dönüşümünü gerçekleştireceğiz.”

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN