AnasayfaSporDerbi öncesi o paylaşıma 1 yıla kadar hapis

Derbi öncesi o paylaşıma 1 yıla kadar hapis

CHP’nin Isparta eski İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç hakkında Fenerbahçe- Trabzonspor derbisi öncesi Twitter hesabından yaptığı “Yıkılsın trabzon Enkazını göreyim Sana şehir diyenin” paylaşımı nedeniyle “halkın bir kesimini alenen aşağılama” suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Disiplin soruşturmasını beklemeden istifa etti

Fenerbahçe-Trabzonspor derbisi öncesi Trabzon ve Trabzonsporlulara yönelik paylaşımı nedeniyle CHP Isparta Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevinden alınan ve disiplin kuruluna sevk edilen Kılınç, parti kararını beklemeden istifa etti. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma da tamamlandı. İddianame Isparta Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede ‘halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapsi istenilen Kılınç’ın kamu haklarından mahrum bırakılması da talep edildi.

Pişman oldu ve kaldırdı

İddianamede Kılınç’ın, paylaşımını Fenerbahçe-Trabzonspor maçı öncesinde yaptığı ve bireysel olarak gerçekleştirdiği, 5 dakika sonra da pişman olup, paylaşımı kaldırdığı anlatıldı. Kılınç’ın sosyal medya hesabından özür dilediği video paylaştığı kaydedilen iddianamede, “Trabzon kentine yönelik hakaret ve aşağılama eyleminin kentte yerleşik bulunan tüm kişilere gerçekleşmiş olduğu anlaşılmaktadır. Suçu oluşturan sözlerin vahameti, suçun nitelik olarak çok ve belirsiz sayıda yurttaşı mağdur durumda bırakması ve kamu yararının suçun meydana getirdiği sosyolojik etkiyle birlikte kamu davası açılmıştır” ifadelerine yer verildi.

DHA

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN