AnasayfaEkonomiİstifa muamması

İstifa muamması

Merkez Bankası’ndaki görev değişiminin yankıları sürerken, akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği iddia edildi. Albayrak’ın instagram hesabından paylaştığı istifa açıklaması, resmi olarak teyit edilmedi. İnstagram’a inanmayıp twiter’a bakmak isteyenler, Berat Albayrak’ın twiter hesabının kapalı olduğunu gördü. Bir süre sonra yine Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen bu kez twiter’dan “siber saldırıya uğradım” açıklaması yapıldı. Ancak bu hesabın da sahte olduğu ortaya çıktı.

İnstagram’daki açıklama

“Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevine sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım.

Ektiğimiz tohumlar çınarlara dönüşecek

Çok büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gerçekleşecek olan bayrak değişimiyle yeni gelen arkadaşlarımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük ve güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla devam edeceklerdir. Enerjide olduğu gibi ekonomide de ektiğimiz tohumlar çokta uzak olmayan bir gelecekte koca koca çınarlara dönüşecek ve ülkemizi tam bağımsızlık hedefine ulaştırdığına şahit olacağım inşallah. Bundan en ufak bir şüphem yoktur.

At izi it izine karıştı

Bu 5 yıllık süre zarfında benimle bu zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çokça hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler. At izinin it izine karıştığı, hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan Rabbim razı olsun. Türkiye tarihindeki belki de en kritik dönemlerden sayılacak olan bu 5 yıllık süre zarfında ülkem ve ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun. Gaybı, kalpleri ve hakiki niyetleri bilen mutlak güç sahibi Cenab-ı Allah bizleri Sırat-ı Mütakim’den ayırmasın. Sonumuzu hayreylesin.”

Kulisler hareketlendi

İnstagramdaki açıklama sonrası Ankara’da kulisler hareketlendi.  Albayrak’ın hesabının hacklenmiş olduğu öne sürülürken, bir taraftan da “Albayrak’ın istifasını verdiği, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından henüz onaylanmadığı için resmi açıklamanın yapılmadığı” konuşuldu.

Sahte twitter hesabından paylaşım yapıldı

Albayrak’ın istifa ettiğine dair instagram hesabından yaptığı açıklamanın hemen ardından sosyal medya haraketlendi. Berat Albayrak’a ait resmi twitter hesabına ulaşmaya çalışanlar ulaşamadı. Bu sırada Berat Albayrak’a ait olup olmadığı teyit edilemeyen bir twitter hesabından Albayrak’ın ağzından “Hain bir siber saldııya maruz kaldığımı üzülerek kamuoyuna duyururum. Gerekli açıklamalar en kısa sürede yapılacaktır” şeklinde bir paylaşım daha yapıldı. Ancak bu hesabın incelendiğinde Berat Albayrak’a ait olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. teyit.org, “Twitter hesaplarının orijinal hesap olduğundan emin olun. Berat Albayrak İnstagram hesabından paylaşım yaparak istifasını açıkladı. Twitter hesabı ise kapalı ve 20.40 itibariyle konuyla ilgili bir tweet paylaşmadı. Albayrak’ın hesabı Google Cache üzerinden incelendiğinde de hacklendiğini gösteren bir paylaşım olmadığı görülüyor. Tweet Albayrak’a ait değil” paylaşımında bulundu.

Ak Partililer istifayı doğrular paylaşımlar yaptılar

Ak Partililer ise istifayı doğrular paylaşımlar attı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Berat Albayrak yerli, milli olarak enerjide yaptıklarını ancak anlayanlar ekonomide de Ülkemizin 2023 hedeflerime ulaşması için sayısız hizmeti hayata geçirdiğini göremezler. İstifanın kabul edilmeyeceğini ümit ediyorum. Ülkemizin, Milletimizin ve Ümmetimizin size ihtiyacı var” dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili, İstanbul Milletvekili, MYK üyesi Mehmet Muş, “Bakanımız Sayın Berat Albayrak çok zor bir süreçte görev üstlendi. Kendi ayakları üzerinde duran milli bir ekonomi için önemli adımlar attı. Özverili çalışmalarına bizzat şahidiz. Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz” diye yazdı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ise twitter hesabından, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” paylaşımında bulundu.

 

 

 

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN