AnasayfaYerel HaberlerİzmirDeprem soruşturmasında 7 tutuklama

Deprem soruşturmasında 7 tutuklama

İzmir’deki depremde yıkılan binaların müteahhit ve fenni mesullerinin aralarında bulunduğu, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 şüpheliden 7’si tutuklandı, 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ş.A, O.A, E.İ, R.Y, M.Y, N.B, T.A, Ç.D ile H.H.Ö, Emniyet’teki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirildi, sonra adliyeye götürüldü.

“Mevzuata uygun yaptık”

Yağcıoğlu Apartmanı müteahhidi Ş.A, adliyeye götürülürken, “Bir şey söyleyecek misiniz?” diyen gazetecilere, “Ne söyleyeyim? Kolonlar kaydırılmış” karşılığını verdi. Şüphelilerin ilk ifadelerinde binaları dönemin mevzuatına uygun yaptıklarını ileri sürdükleri ifade edildi.

7 kişi tutuklandı

9 şüpheliden, Ş.A., O.A., M.Y., N.B., T.A., Ç.D. ve H.H.Ö. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, E.İ. ve R.Y. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öte yandan, rahatsızlığı nedeniyle hastanede bulunan yıkılan Emrah Apartmanı’nın müteahhidi Hayati Uzun ve oğlu Bora Uzun’un da tedavilerinin ardından gözaltına alınacağı belirtildi.

Depremde yıkılan ve ağır hasarlı olan binaları yapanlar hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış, 11 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti. Soruşturma kapsamında 2 Kasım’da Yağcıoğlu Apartmanı müteahhidi Ş.A ile fenni mesul O.A, Cumhuriyet Sitesi B ve C blokların fenni mesulü E.İ, Yılmaz Erbek Apartmanı’ndaki market sahibi R.Y, market yapı sahibi M.Y ile Yılmaz Erbek Apartmanı fenni mesulü N.B, Emrah Apartmanı fenni mesulü T.A, Doğanlar Apartmanı müteahhidi H.H.Ö gözaltına alınmıştı. Gözaltı kararı verilen iki şüphelinin yakalanması için de çalışma başlatılmıştı.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN