AnasayfaManşet"S-400'ler konusundaki kaygıları ele almaya hazırız"

“S-400’ler konusundaki kaygıları ele almaya hazırız”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin, Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’ler konusunda kaygılarını ele almaya hazır olduklarını belirtti ve “Ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının 2021 bütçe görüşmelerinde sunum yapan Hulusi Akar, özetle şunları söyledi:

Oldu bittiye izin vermeyiz: Türkiye’yi Ege ve Doğu Akdeniz’de Antalya körfezine kapsetme çabalarına karşı durmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Kimsenin hakkında gözümüz olmadığı gibi kimseye de hakkımızı çiğnetmeyiz. Şehit oluruz, gazi oluruz ancak hiçbir oldu bittiye izin vermeyiz.

Karabağ: (Ateşkesin kontrolü ve denetimi ile ilgili) Türkiye anlaşmanın uygulanmasını gözetlemek ve denetlemek üzere ortak barış gücünde yer alacaktır.

S-400: Bazı NATO üyelerinde mevcut olan S-300 sistemi NATO ittifakı içinde nasıl kullanılıyorsa, S-400 sistemi de bizde aynı şekilde kullanılacaktır. Tedarik ettiğimiz sistemin kontrol ve hazırlıklarına planlandığı şekilde devam ediyoruz.

ABD’nin kaygıları: ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki kaygısını ele almaya hazırız. Ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır.

Koronavirüsle mücadele: Koronavirüsle mücadelemizi başarıyla sürdürüyoruz. Bu konuda dünyada en başarılı olan ordulardan biriyiz. Operasyon bölgelerinde kara, deniz ve havada tüm birliklerde faaliyetler, salgından etkilenmeden, planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor.

TSK’dan FETÖ ihraçları: 15 Temmuz 2016’dan itibaren FETÖ bağlantısı nedeniyle TSK’dan 20 bin 571 personel ihraç edildi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN