AnasayfaManşetErdoğan'dan Albayrak'a teşekkür, kabine iddialarına yanıt

Erdoğan’dan Albayrak’a teşekkür, kabine iddialarına yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasına ilişkin ilk kez konuştu. Albayrak’ın istifası sonrasında Başkent kulislerinde dillendirilen “kabine değişikliği olacak” yönündeki iddialar için de ilk kez konuşan Erdoğan, “Kabine değişikliği önündeki spekülasyonlar içi boş tamamen masa başında uydurulan haberlerdir. Medya, kalemşörler istiyor diye kabine mi değişecek? Biz gerekli görürsek yaparız” dedi. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Albayrak’a teşekkür ediyoruz

“Ülkemize önemli hizmetler veren Berat Albayrak’a şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Kendisi sağlık sorunları nedeniyle görevden affını diledi, biz de bu talebi kabul ederek yerine Lütfi Elvan’ı atadık. Yeni Hazine ve Maliye Bakanımıza görevinde başarılar diliyorum.

Ağbal açıklaması

Geçtiğimiz cuma da Merkez Bankası Başkanlığında da görev değişimi yaptık. Naci Ağbal arkadaşımızı atadık.

Kabine değişikliği

Bugünlerde bir kez daha tedavüle sokulan kabine değişikliği yönündeki spekülasyonlar içi boş, masa başında uydurulan haberler. Medyanın böyle işi gücü yok. Acaba ne yapalım da biz şu anda hükümeti rahatsız edelim veyahut ne yapalım da ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım.

Masa başı kalemşörlerin yaptıklarıyla amel etmez

Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerinin yaptıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. 18 yılda böyle bir adım attığımızı gördünüz mü? Atmadık, attıramazsınız. Biz bu kalemşörlerle savaşa savaşa bu makama geldik. Sizler bu ülkede bu milletin menfaatine hayırlı bir rüya görmezsiniz. Yeni yönetim sisteminde değişim gerekiyorsa bunun yeri ve zamanını milletin yetki verdiği Cumhurbaşkanı belirler. Bunun dışındaki söylenti lafı güzaftan ibarettir ve bu millete de hakarettir.

Ülkemizi cazibe merkezi haline getireceğiz

Ekonomi politikalarımızı 3 sac ayağı üzerinde inşa ederek hedeflerimize ulaştıracağız. Ekonomide nitelikli istihdam oluşturan, yurt içi tasarruflarla finanse edilen bir büyüme yapısı oluşturuyoruz. Ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız. Yatırım süreçlerinin iyileştirilmesi yoluyla iş ve yatırım alanlarını daha da cazip hale getirmek istiyoruz.

TL çağrısı

Vatandaşlarımızdan tercihlerini Türk Lirası’ndan yana kullanmalarını istiyorum. Yatırım yapıldığında en yüksek kazancın sağlanacağı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini tüm dünyaya göstereceğiz. Ekonominin tüm taraflarıyla, tüm STK’larla yakın işbirliği halinde hareket ediyoruz.

İstihdam yetersiz

Türkiye’nin sanayi üretiminde bir önceki çeyreğe göre yaşanan artış bunun en somut ispatlarından biridir. İstihdam artışını önemli ama yetersiz olarak görüyorum. Faizlerin enflasyon seviyesinde tutulma mecburiyeti bu konuda verdiğimiz mücadeleyi zor sokuyor. Faiz sebep, enflasyon neticedir. En kısa sürede enflasyonu tek haneli rakamlara düşürmekte kararlıyız. Vatandaşımızın satın alma gücünü korumamız buna bağlıdır. Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları hayata geçirmek Merkez Bankası’nın görevidir.”

Tohum ver fidana dönüşsün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıdan önce ise Milli Ağaçlandırma Günü etkinliği kapsamında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yerleşkesi’nde düzenlenen “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” başlıklı fidan dikimi programına katıldı. “Tohum ver, fidana dönüşsün” adını verdikleri projeyle her yıl 12 milyon çocuğa fidan kapları ve tohumları teslim ederek, kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacaklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

Eleştirenler PKK’dan hiç bahsetmiyor

“Toprakla buluşturduğumuz fidanların ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 11 Kasım’ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan etmiştik. Evlatlarımıza daha yeşil, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için 11 milyon fidanı toprakla buluşturmuştuk. 11 milyon fidan hedefiyle yola çıkmışken yaklaşık 14 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Her hayırlı işi karalamayı prensip edinen bir güruh meselenin önüne ardına bakmadan bu konuda da yersiz eleştiri oklarını bizlere yöneltti. Gezi olaylarında sokakları yakanlar, esnafın mallarını yağmalayanlar fidan dikimimizi kötüleme yarışına girdi. Eleştirenler dikkat ederseniz PKK’lı teröristlerin yaktığı ormanlardan hiç bahsetmiyor. Bölücü örgütün çevre terörünü ağızlarına dahi almıyorlar. Destek vermek yerine çıktılar ‘Kasım ayında fidan mı dikilir’ diyerek yapılan işe çamur atmaya kalktılar.

Yine çuvalladılar

İşin uzmanları tarafından cehaletle yüzlerine vurulunca da ’11 milyonun 9 milyonu kurur’ diyerek suç bastırmaya çalıştılar. Bunda da yine çuvalladılar. Birkaç aya kurur dedikleri fidanlar toprağa daha sıkı sarılarak onları mahcup etti. Kalbi nefretle kuruyanlara inat geçen sene diktiğimiz fidanların hemen hepsi bu yıl boy veriyor, filiz veriyor. Geleceğe nefes sloganıyla çıktığımız yolda dünyaya nefes olarak yürütüyoruz bu işi.

Yeni proje: 12 milyon çocuğa dağıtılacak

Bu yıl 30’a yakın ülke destek veriyor. 4 kardeş ülkeyle fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Biz tabiatla kardeş, ağaçla, çiçekle, yeşille, toprakla dost bir milletiz. Ağaca bitkiye, hayvanata değer veren onların hukukuna saygı gösteren güzel bir geleneğe sahibiz. Tabiatı hoyratça yok etmek, sebepsizce ağaca, denize, toprağa zarar vermek Rabbimizin emanetine hıyanet etmektir. Toprak olmazsa bu dünyada yaşayacak yer bulamayacağımız gibi, öteki aleme göçtüğümüzde de yatacak yerimiz olmayacaktır. Toprağa her bakımdan hak ettiği değeri vermek zorundayız. Yeni bir proje başlatıyoruz. ‘Tohum ver, fidana dönüşsün’ adını verdiğimiz projeyle her yıl 12 milyon yavrumuza fidan kapları ve tohumları teslim ederek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacağız.

Orman varlığımızı 1.9 milyon hektar artırdık

Türkiye çevre hassasiyeti bakımından altın dönemini son 18 yılda yaşamıştır. Ormancılık alanında yaptığımız çalışmalar OECD ve BM’nin de dikkatini çekmiştir. Dünyada orman varlığı azalırken, Türkiye orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olmuştur. 2002’de 20.8 milyon hektar olan orman varlığımızı 1.9 milyon hektar artırdık.

Hedefimiz 2023’te toplam 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak

Cumhuriyet tarihinin en büyük milli ağaçlandırma seferberliğini başlattık. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar toplamda 7 milyar fidanın toprakla buluşmasını sağlamaktır.

Yangına müdahaleyi 10 dakikanın altına indireceğiz

Orman yangınlarıyla mücadelede son teknolojileri kullanıyoruz. 7 gün 24 saat ormanlarımızı gözetliyor, çıkan yangınlara en kısa sürede müdahale ediyoruz. Yangına müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya düşürdük. İnşallah bu süreyi 10 dakikanın altına indireceğiz.

5400 gelir getirici köy ormanı yaptık

5000 köye 5000 gelir getirici orman projesi kapsamında bugüne kadar 5400 gelir getirici köy ormanı tesis ettik. 136 adet şehir ormanı kurduk. Mesire yerlerimizin sayısını da 1421 adede çıkardık. 2002’de 33 olan milli park sayısını 45’e çıkarıp, alan olarak da 9700 hektara yükselttik. Sahte çevrecilere aldırmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçte Karabağ artık Azeri kardeşlerimizin döndüğü toprak olacaktır.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN