AnasayfaManşetEmeklilere zam oranı yüzde 4.62

Emeklilere zam oranı yüzde 4.62

Yıl sonuna doğru gelirken her ay açıklanan enflasyon oranına göre memur ve emekliye ödenecek olan enflasyon farkı da netleşmeye başladı.

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 4 aylık oran belli oldu. Yüzde 4,62’nin üzerine Kasım ve Aralık enflasyonu eklenecek. Memurlar ve memur emeklisi ayrıca fark alacak.

Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem emekli ve memurun zam oranlarının detaylarını yazdı.
Türkiye’de yaklaşık 13 milyon emekli ile 3 milyon memurun zam oranlarını belli edecek enflasyon oranları belli olmaya başladı. Ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından 4 aylık veri de belli oldu.

TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) Ekim ayında yüzde 2.3 olurken, yıllık enflasyon ise yüzde 11.89 olarak açıklandı. Bu verinin ardından Haziran ayından bu yana geçen 4 aylık enflasyon oranı da yüzde 4.62 olarak hesaplandı.

Bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını gösterecek. 6 aylık enflasyon ne kadar çıkarsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak.

Memurlar ve memur emeklileri ise toplu sözleşme kapsamında Ocak’ta yüzde 3 zam alırken, ikinci 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa ayrıca fark da alacak. Yüzde 4’ü aşan kısım memurların ve memur emeklilerinin enflasyon farkını gösterecek.

Yüzde 4.62 oranındaki 4 aylık enflasyon oranına kasım ve aralık aylarının enflasyon oranları da eklendikten sonra kesin rakam belli olacak. Ancak bu iki ayın enflasyon rakamı belli olmadan memur ve memur emeklilerinin zamlarına ilaveten enflasyon farkı alacakları da kesinleşmiş oldu.

4 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.62 görünürken, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 3’lük artışa ilaveten yüzde 0.62 fark çıktı. Kesin oranlar için geriye iki veri kaldı. 3 Ocak’ta açıklanacak son rakam ile 15 milyonu aşkın memur ve emeklinin zam oranı da kesinleşecek.

Emekliler ve memurlar her yıl iki kez maaşlarında zam görüyor. Bu zamlar SSK ve Bağ-Kur’lular için 6 aylık enflasyon oranı kadar gerçekleşiyor. Memurlar ve memur emeklileri ise Toplu Sözleşme’de belirlenen oranlarda zam alırken enflasyon farkı da maaşlara yansıtılıyor. Emekliler ve memurlar her yıl ocak ve temmuz aylarında zamlı maaş alıyor.

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN