AnasayfaDünyaDünyada yılın kelimesi "tecrit"

Dünyada yılın kelimesi “tecrit”

Dünyaca ünlü İngilizce sözlük Collins Dictionary, ingilizcesi “lockdown” olan “tecrit” kelimesini 2020 yılının kelimesi olarak seçtiğini açıkladı.

Dünyayı esir alan koronavirüs nedeniyle yaşanan pandemi süreci kullanılan kelimelerde de etkisini gösterdi. Her yıl, yılın kelimesini açıklayan dünyaca ünlü İngilizce sözlük Collins Dictionary, 2020 yılının kelimesini tecrit olarak açıkladı.

Collins, milyarlarca insanın paylaştıklarını incelerken sözlükbilimciler “tecrit” kelimesinin kullanımının geçen yıl sadece 4 bin iken bu yıl 250 binden fazla “tecrit” kelimesinin kullanıldığını kaydetti. Tecrit kelimesi Collins’e göre, “seyahat, sosyal etkileşim ve kamusal alanlara erişimde katı kısıtlamaların uygulanması” olarak tanımlanıyor.

En çok kullanılan 10 kelime arasında yine korona virüs

En çok kullanılan on kelime arasında diğer pandemi bağlantılı kelimeler ise; ücretsiz izin anlamına gelen furlough, sağlık alanında kilit işçi anlamına gelen key worker, kendini tecrit etme anlamına gelen self-isolate, sosyal mesafe anlamına gelen social distancing ve korona virüs oldu.

Collins’e göre, George Floyd’un ABD’deki ölümünün ardından Black Lives Matter hareketi için kullanılan “BLM” kısaltmasının kullanımı yüzde 581 artış kaydetti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN