AnasayfaDünyaSeçime bir gün kala ABD'de kim önde?

Seçime bir gün kala ABD’de kim önde?

ABD’de başkanlık seçimlerine bir gün kala, gözler Cumhuriyetçi adayı Başkan Donald Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden arasındaki yarışa çevrildi. ABD medyası Biden’ın rakibinden 9 puan önde olmasına rağmen seçimde etkili olacak eyaletlerdeki belirsizliğe dikkati çekiyor.

ABD seçimlere bütün dünyayı etkisi altına alan pandeminin gölgesinde giriyor. Başkan Trump’ın seçimin ertelenmesi önerisi kabul görmezken, seçim planlandığı tarihte gerçekleştiriliyor. Başlangıçta ekonomide yaptığı iyileştirmelerle destek bulan Trump’ın pandemi dönemindeki performansı seçmen tarafından sorgulanır oldu. Dünyanın en fazla can kaybının yaşandığı ülkede, ekonomi de büyük yara aldı.

Son gün kampanyaları

Seçime saatler kala Biden Pennsylvania ve Ohio’da seçmenlere seslenecek. Trump ise 2016 seçimlerinde kazandığı ama son anketlerde geride göründüğü Kuzey Carolina, Pennsylvania, Wisconsin ve Michigan’da kampanya yapacak.

“Yapılacak en sorumluluk sahibi hareketti”

Ülke basını seçime artık saatler kala son yorumlarını yayımlamaya başladı. Washington Post, yapılan ankette Biden’ın yüzde 52, Trump’ın ise yüzde 43 destek bulduğunu duyurdu. Gazete yazarlarından Kate Cohen, “Biden ilk tercihim değildi. Ama ona oy vermek yapılacak en sorumluluk sahibi hareketti. Ona oy verenler ülkeyi partiden önde tuttular” yorumunu yaptı.

En önemli dört eyalet

New York Times’daki haberde ise Biden’ın Pennsylvania, Florida, Arizona ve Wisconsin’de Trump’ın önünde olduğuna dikkati çekerek, “Bu onu seçim gününde Hillary Clinton’dan daha güçlü bir pozisyonda tutuyor. Bu dört eyalet başkanlık yarışı için en önemlileri” tespitinde bulundu.

Gergin atmosfer

CNN International’da önceki gün yayımlanan ülkedeki büyük mağazaların seçim sonrası muhtemel olaylara karşı önlemler aldığına ilişkin haber ise seçim sürecindeki gergin havaya işaret ediyor. Zira, ABD Başkanı Trump son olarak, cuma günü Teksas’ta bir otobanda Joe Biden’ın kampanya konvoyunun etrafını çeviren kişileri destekleyerek, bu kişileri “vatansever” olarak nitelendirmişti.

Sistem nasıl işliyor?

ABD’li seçmen sandığa gittiğinde yeni başkan ve yardımcısını değil, bunları belirleyecek seçiciler kurulu delegelerine oy veriyor. Bu sistemde seçimin sonucunda başkan adayının aldığı oy değil, kazandığı delege sayısı belirleyici oluyor. Seçiciler kurulu, Senato ve Temsilciler Meclisinin toplam üye sayısı olan 538 delegeden oluşuyor. Delege sayısı 270’e ulaşın başkan adayı seçimi de kazanmış oluyor. 2016 seçimlerinde Hillary Clinton rakibi Trump’tan yaklaşık 3 milyon fazla oy almasına karşın Trump’ın 304 delegeye ulaşması nedeniyle seçimi kaybetmişti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN