AnasayfaEDİTÖRDENElvan: Önümüzdeki dönem yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacak

Elvan: Önümüzdeki dönem yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacak

Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek, görevine başladı. Elvan, “Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldığı, yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikranı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız. Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bağımlılığı azalmış bir yapıya dönüşmesini sağlayarak yerli üretim kapasitemizi artıracağız” dedi.

Erdoğan’a şükran, Albayrak’a teşekkür

Elvan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlamış bulunmaktayım. Teveccühleriyle şahsıma bu görevi tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Değerli Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a milletimize bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ediyorum. Rabbim hayırlı hizmetlere vesile kılsın” ifadesini kullandı.

TBMM’de vedalaştı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görevini bırakan Elvan, sabah saatlerinde önce Meclis’teki makam odasında personeli ile vedalaştı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Elvan, “Önceden bilginiz var mıydı?” sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi ve “Benim için sürpriz oldu” dedi. Elvan daha sonra Plan ve Bütçe Komisyonu’na gitti.

“Hakkınızı helal edin”

Milletvekili sıralarına oturan Elvan, veda konuşması yaptı. Elvan, “Plan ve Bütçe Komisyonu benim için bir aile, bir yuva. Burada bulunan tüm arkadaşlarımızla geceli gündüzlü çalıştık. 2011-2013 döneminde plan ve bütçe komisyonu başkanlığı yaptığım dönemde de aynı hava aynı ortam aynı samimiyetle çalışmalarımızı yürütmüştük. Bu dönemde de iktidarıyla, muhalefetiyle, tüm partilerimizle  çalışma yürüttük. Çok büyük fedakarlıklar gösterdiniz; bütün komisyon üyesi arkadaşlarımız için söylüyorum. Her birinize teker teker çok teşekkür etmek istiyorum. Çok samimi, dostane yaklaşımınız, sürekli olarak bizleri kucaklamanız benim burada çalışma şevkimi daha da artırdı ve çok güzel zamanlar geçirdik” dedi.

17 Kasım’da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri için komisyonda olacağını hatırlatan Elvan, “Zaman zaman sert tartışmalar da oldu. Bu da demokrasinin bir gereği, elbette bu tür tartışmalar da olacak. Farklı düşünceler farklı fikirler söz konusu olacak ki biz rasyonelliği, doğruluğu bulalım. Bu açıdan da komisyonumuzda çok şey öğrendiğimizi, buradaki arkadaşlarımıza da komisyonun çok şey kazandırdığını biliyorum. Her zaman emrinizdeyim. Burayı özleyeceğim, Plan ve Bütçe Komisyonumuzu. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Elbette buraya 3-5 gün içinde geleceğiz. 17’sinde sizlerle birlikte olacağız. Lütfen hakkınızı helal ediniz. Zaman zaman yanlış ifadeler kullandığım anlar olabilir, neticede hepimiz insanız. Her birinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Geldiğinde kendisini terleteceğiz”

​Komisyon Üyesi CHP’li  Bülent Kuşoğlu, Lütfü Elvan’a yeni görevinde başarılar dileyerek “Yine böyle zor bir zamanda zor bir görev aldınız. Biz bir aile olarak burada çok güzel çalışmalar yaptık. Hepimiz için unutulmayacak çalışmalar. Hazine ve Maliye Bakanlığı görüşmelerinde eleştirilerimiz olacak; ama bunların hepsi yapıcıdır” ifadelerini kullandı. İYİ Partili komisyon üyesi Erhan Usta ise komisyonda bakanların oturduğu sıraları göstererek “Sayın Elvan açısından burada oturmak daha zor olacak. Geldiğinde kendisini terleteceğiz” ifadesini  kullandı.

“O zaman belli değildi”

Lütfi Elvan, komisyondan çıkarken bir gazetecinin “Dün AK Parti Genel Merkezi’nden çıkarken belli miydi bakan olacağınız?” sorusu üzerine “O zaman belli değildi, sürpriz oldu” yanıtını verdi.

TBMM’de yemin etti

TBMM Genel Kurulu’nda yemin eden Elvan, “Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldığı, yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikranı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız. Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bağımlılığı azalmış bir yapıya dönüşmesini sağlayarak yerli üretim kapasitemizi artıracağız” dedi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN