Ağbal’dan ilk açıklama: Amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek

Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Naci Ağbal, “temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, bu doğrultuda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını” vurguladı.

Murat Uysal’ın görevinden alması sonrası bu göreve getirilen, hafta sonunu çalışarak geçiren Naci Ağbal, sabah saatlerinde yazılı bir açıklama yaptı. Berat Albayrak’ın henüz resmi olarak açıklanmayan istifasının ardında bu göreve getirildiği öne sürülen Ağbal’ın açıklaması şöyle:

“Tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır”

“Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olarak temel amacımız, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.

Para Politikası Kurulu toplantısına kadar durum gözden geçirilecek

19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.”

 

Önceki İçerikBerat Albayrak istifa etti mi?
Sonraki İçerikDöviz ve altın düşüşte