AnasayfaDünyaABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı: Hırsla hayal edin

ABD’nin ilk kadın başkan yardımcısı: Hırsla hayal edin

ABD’nin ilk kadın Başkan Yardımcısı olan Kamala Harris, seçimi kazandıktan sonra yaptığı konuşmada çocuk ve gençlere, “Cinsiyetiniz ne olursa olsun, ülkemiz size açık bir mesaj gönderdi; Hırsla hayal edin, inançla liderlik edin ve kendinizi, başkalarının sizi göremeyebileceği bir şekilde görün” diye seslendi.

Annesini unutmadı

Joe Biden’ın, yardımcısı olarak seçtiği Kamala Harris, yaptığı zafer konuşmasında Hint kökenli annesi Shyamala Gopalan’dan da bahsetti. Harris, annesinin 19 yaşında Hindistan’dan ABD’ye geldiğini ve imkanlar ülkesinin ideallerine inandığını söyledi.

Jamaikalı baba ve Hindistan kökenli annenin çocuğu olarak 1964’te Kaliforniya’da doğan Harris, “Çok minnettarız, en çok da buradaki varlığımdan en çok sorumlu olan kadın, annem Shyamala Gopalan hep kalbimizdeydi. 19 yaşındayken Hindistan’dan buraya geldiğinde, belki bu anı tam olarak hayal etmemişti ama böyle bir anın mümkün olduğu bir Amerika’ya derinden inanıyordu” dedi.

“İlkim ama sonuncu değilim”

“Ülkemizde var olan en önemli engelleri aşma ve başkan yardımcısı olarak bir kadını seçme cüretine sahip olması Joe’nun karakterinin bir göstergesidir” diyen Harris,  “Ofisteki ilk kadın olsam da sonuncu olmayacağım. Çünkü bu geceyi izleyen her küçük kız çocuğu buranın bir imkanlar ülkesi olduğunu görüyor” şeklinde konuştu.

Harris, ülkedeki çocuk ve gençlere seslenirken de, “Cinsiyetiniz ne olursa olsun, ülkemiz size açık bir mesaj gönderdi; Hırsla hayal edin, inançla liderlik edin ve kendinizi, başkalarının sizi göremeyebileceği bir şekilde görün” dedi.

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN