Netflix, Amazon, Fizy, TV 8 ve Diyanet TV’ye lisans

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), geçici yayın izniyle yayın yapan Netflix, Amazon Prime Video, Fizy, TV 8 ve Diyanet TV’ye lisans verdi. Lisans alan kuruluşlar, internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık gerçekleştirecek.

Üst Kurul Başkanı Ebubekir Şahin başkanlığında toplanan RTÜK, internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık lisans başvurularını değerlendirdi. Bir süredir geçici yayın izniyle faaliyet gösteren ve RTÜK’ün uyarısı üzerine lisans başvurusu yapan ulusal ve uluslararası kuruluşlar, gerekli yükümlülüklerini yerine getirdi. Uluslararası yayın platformları, Türkiye’de yerleşik anonim şirket kurarak yönetim kurullarını şekillendirdi, kuruluşlara genel müdür ve temsilci atandı.

Lisanslar 10 yıl geçerli

Üst Kurul başvuru işlemlerini tamamlayan Netflix, prime video, Fizy, TV 8, Diyanet TV, Powerapp Music logolu kuruluşlara 10 yıl süreyle geçerli olmak üzere internet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti lisansı verilmesine karar verdi. Ayrıca “ON MEDYA” logo/çağrı işaretli kuruluşa internet ortamından radyo ve televizyon lisansıyla “TV+” markalı kuruluşa da internet ortamından iletim yetkisi verildi.

Depremzede yayıncılara kolaylık

Üst Kurul aldığı bir kararla deprem bölgesindeki yayıncılara da kolaylık sağladı. Buna göre Aydın ve İzmir’de yayın yapan medya hizmet sağlayıcıların mali yükümlülük sürelerinin mücbir sebep gözetilerek 3 ay uzatılması sağlandı.

 

Önceki İçerikAntalya’da mevsimin ilk karı yağdı
Sonraki İçerikO fabrika kapatıldı, süt banyosu yapan gözaltında