AnasayfaEğitimYüz yüze eğitim temassız oyunlarla başlıyor

Yüz yüze eğitim temassız oyunlarla başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi ve ilkokul 1’inci sınıf öğrencilerinin maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen koşullarını daha kolay bir şekilde içselleştirip yeni normale eğlenceli bir şekilde uyum sağlayabilmeleri için ‘Temassız Oyunlar Kitabı’ hazırladı. Kitapta yer alan 60 oyunun provasını yapan öğretmenlere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da eşlik etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde Şehit Aytaç Usta İlkokulu’nun bahçesinde kitapta yer alan her biri temassız 60 oyunun provasını yapan öğretmenleri ziyaret etti. Bakan Ziya Selçuk, kitapların 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitim öncesi tüm öğretmenlere dağıtıldığını söyledi. Bakan Selçuk, “Biz öğretmenlerin şöyle bir kuralı vardır: Öğrenciye öğreteceğin her şeyi önce kendin yaşa, kendin dene. O yüzden de burada meslektaşlarımızla beraber temassız oyunlar nasıl oynanıyor, hangileri ne şekilde düzenlenebilir, hangisinden başlanabilir? işte bunların provasını yapıyoruz” dedi.

Bakan Selçuk, “Önce oyunlarımızı tasarladık, sonra çocuklarla uyguladık ve çocukların tebessümlerini ve mutlu anlarını oyunların arasına sakladık. Daha önceden uygulanmış ve çocukların çok keyif aldığı birbirinden farklı oyunları şimdi öğretmenlerimize sunuyoruz. İnanıyoruz ki öğretmenlerimiz, bu oyunlarla öğrencilerine unutamayacakları anlar yaşatacaklar ve böylece bu kitap sayesinde çocuklarımız okullarına hem sağlıklı hem de mutlu bir şekilde başlayacaklar. Öğretmenlerimizin desteği ile bu süreci başarılı bir şekilde yürüteceğimizden şüphem yok” ifadelerini kullandı.

‘OYUNUN GÜCÜNDEN YARARLANDIK’

Bakan Selçuk, kitap sayesinde bu oyunların Türkiye standartlarının oluşturularak müfredatla uyumlu hâle getirildiğine dikkat çekerek, “Bu kitabı tasarlarken okulların açılacağı ilk günü hayal ettik. O ilk günün çocuklar için ne kadar önemli olduğunu biliyorduk. Amacımız, çocukların yaşamlarındaki en önemli dönemlerden biri olan ilkokula başlamalarını sağlıklı ve mutlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktı. Bunun için oyunun gücünden yararlandık” dedi.

Bakan Selçuk, kitapta yer alan ve hiçbir fiziksel temas içermeyen toplam 60 oyunun her birinin çocuklarda tanışma, iletişim, dikkat, hareket ve iş birliği gibi çeşitli edimlerin gelişmesine yardımcı olacağını söyledi. Bakan Selçuk, çocukların okul ortamında ve yaşamlarında maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarını içselletirmelerine yardımcı olacak bu oyunların, çocukların her türlü kaygı ve endişeden sıyrılarak okul hayatına uyum sağlamalarını da destekleyeceğini belirtti. Hem sınıfta hem de açık alanlarda oynanabilecek şekilde tasarlanan oyunlar, öğrencilerin arasında yeterli sosyal mesafe sağlanarak ortak materyal kullanımına ihtiyaç duyulmayacak şekilde hazırlandı. Kitapta yer alan oyunların tamamına çocuklarla birlikte oynanarak son şekli verilirken, oyun içeriklerinde çocukların farklı gelişim alanlarındaki becerilerine hitap etmesi amaçlandı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN