Umut hep var

Öyle bir yılı yaşıyoruz ki! 2020 tam bir felaketler yılı olarak anılacak. Gerçi 2021’in neler getirebileceğini kestiremesekte iyi şeyleri umut etmekten başka bir şey gelmiyor elimizden.

Ülkenin başındaki koronavirüs belasıyla mücadele ederken ki ne kadar mücadele edilebildiği de kamuoyu tarafından bilinmekte. Sayılar her gün artmakta palyatif tedbirler de çok bir işe yaramadığı görülmekte. Avrupa’da birçok ülkede ciddi karantinalar uygulanırken, biz saat 22.00’den sonrası için tedbir alıyoruz. Gülelim mi ağlayalım mı bilemedim. Yani kısaca hepimizin hayatı pamuk ipliğine bağlı.

İzmir’de yaşadığımız deprem 100’ün üzerinde yurttaşımızın hayatına mal oldu. Ülkemizin bir deprem bölgesi olduğunun farkında olmayan sırf rant uğruna yapılan deprem yönetmeliğine uymayan binalar yurttaşlarımıza mezar oldu. Ne inşa edenler ne denetleyiciler ne de imardan sorumlu olanlar kabullenmeyip, bu yıkımlardan ders almayıp insan hayatını hiçe saymaya devam ediyorlar. İmar afları bir şekilde rant uğruna can almaya devam ediyor (kolan kesmeler, uygunsuz tadilatlar vb.). Hepsi daha çok rant daha çok yıkım.

Her şeye rağmen umut hep var, bu da gösterdi ki ne olursa olsun umudumuzu hep muhafaza edeceğiz. Tam 91 saat sonra enkazın altından çıkarılan 4 yaşındaki Elif bebek yaşama küçük elini uzatırken içimizdeki umudu canlandırdı. Yani bir şeyler değişiyor canımız yanıyor, umutsuzluktan sevince dönüşüyor, zamansa yoluna devam ediyor. Cehaletin yol açtığı bu rantiyeci beyinlerden de elbet bir gün kurtulmayı başaracağız. Mustafa Kemal’in de dediği gibi “EFENDİLER ASIL DÜŞMANIMIZ CEHALETTİR!” Akıl ve sağduyumuz bu cahil rantcılardan bir gün kurtulacağımız umudunu hep var edecek.

Böylesine zor günlerden geçerken asıl benim yazmam gereken Ankara’daki sanatsal etkinlikleri hep ötelemek zorunda kalıyorum. İlerideki yazılarımda eğer ülkemizi acıya boğan olaylar yaşamazsak yazacağım.

Aydınlık günlerde, sevgiyle kalın sağlıkla kalın…

NOT: 1970’li yıllarda hem müziğiyle hem de yurtsever kişiliğiyle idolümüz olan “Timur Selçuk” o beyaz atlar ülkesine yol aldı. Onun arkasında bıraktığı şarkılar öksüz kaldı. Müzik dünyası en büyük değerlerden birini kaybetti. Toprağı bol olsun.

——————————————————–

KENTTE SANAT GALERİLERİ

Siyah Beyaz: Esat Tekand

Galeri Soyut: Ahmet Yeşil, Hasan Basri

Nurol Sanat: Lütfü Günay, Ülkü Günay

M.Ayaz Müzesi: Mustafa Ayaz

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi: İbrahim Demirel

——————————————————–

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN