“Kim seçilirse seçilsin aynı anlayışla yaklaşacağız”

DISISLERI BAKANI MEVLUT CAVUSOGLU, ANTALYA'NIN SERIK ILCESI BELEK TURIZM MERKEZI'NDE, BASKANLIGINI USTLENDIGI GUNEYDOGU AVRUPA ISBIRLIGI SURECI (GDAU) GAYRIRESMI DISISLERI BAKANLARI TOPLANTISI SONRASI BASIN TOPLANTISI DUZENLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’deki başkanlık seçimine ilişkin Amerikan halkının verdiği karara siyasetçiler kadar herkesin saygı duyması gerektiğini belirtti. Başkanlığa kim seçilirse seçilsin yeni Amerikan yönetimine de aynı anlayışla yaklaşacaklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Biz Türkiye olarak ilişkilerimizi geliştirme konusunda samimi bir tutum sergileyeceğiz” dedi.

Antalya’nın Serik ilçesi Belek Turizm Merkezi’nde, başkanlığını üstlendiği Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, ABD’deki başkanlık seçimleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.  “Amerikan halkının verdiği karara başta Amerikalı siyasetçiler olmak üzere bizler de saygı duymak durumundayız” diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

İlişkilerimizi partiler üstü görüyoruz

“İlişkilerimizi partiler üstü ya da siyaset üstü görüyoruz. Bu her zaman böyle oldu mu sahada, olmadı. Hem cumhuriyetçi hem demokrat yönetimleriyle ilişkilerimizde inişler çıkışlar yaşadığımız dönemler de oldu. Ve seçim öncesi açıklamalarında farklı olduğunu gördük. Şu anki yönetim iş başına gelmeden önce yönetimin içinde olan kişilerin seçim öncesi hatta darbe girişimi döneminde Türkiye aleyhine ağır eleştiriler yaptığını da gördük. Ama neticede 4 yıldır bu yönetim ile öyle veya böyle çalışmaya çalıştık, iş birliği yapmaya alıştık, her zaman olmadı, inişler çıkışlar oldu. Gerginliklerin de yaşandı. Dolayısıyla kim seçilirse seçilsin Türkiye olarak aynı anlayışla herhangi bir ülkeye nasıl yaklaşıyorsak, yeni Amerikan yönetimine de aynı şekilde yaklaşacağız. Hangisi seçilirse seçilsin, seçimden sonraki yeni yönetimden bahsediyorum. Diğer taraftan şahısların ve başkan olmak üzere veya dışişleri bakanı kişilerin dış politikaya da başka ülkelerle ilişkilerine katkısı olumlu ya da olumsuz yönde olabiliyor mu, oluyor. İlişkileri etkileyebilir mi, etkileyebilir. Örneğin iki bakan arasında ya da iki devlet başkanı arasında samimi ilişkiler de olumlu etkiler. Veya tersine olursa olumsuz etkileyebilir.

Samimi adımlar atmak istiyoruz

Sayın Cumhurbaşkanımız ile Trump’ın arasındaki samimi dostluk en zor zamanlarda bile faydasını gösterdi… Kim göreve getirilirse getirilsin Amerikan halkı tarafından biz Türkiye olarak ilişkilerimizi geliştirme konusunda samimi bir tutum sergileyeceğiz. Var olan sorunlar çözümü konusunda da samimi adımlar atmak istiyoruz. Bu samimi adımların karşılığını da Amerikan yönetiminden görmek isteriz.”

Önceki İçerikOtobüs arkasında paten kayılmaz
Sonraki İçerikSüper Loto’da büyük ikramiye İzmir Konak’ta çıktı