AnasayfaDünyaFransa, Bozkurtlar hareketini feshetti

Fransa, Bozkurtlar hareketini feshetti

Fransa Bakanlar Kurulu, ülkede “Bozkurtlar Hareketi” olarak bilinen grubu feshetti.

Karar, Dağlık Karabağ Savaşı’nı müteakip Fransa’da Ermeni ve Türk toplumları arasında kavgalar yaşanması, dört kişinin yaralanması ve Lyon merkezli Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinde 1915 olaylarında öldürülmüş Osmanlı Ermenilerinin anısına kurulmuş merkeze ve anıta saldırıda bulunulmasının ardından geldi.

İki gün önce İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, ‘haftasonunda Lyon şehri yakınındaki Ermeni Soykırımı anıtının saldırıya uğramasının ardından hükümetin aşırı Türk milliyetçisi Bozkurtlar hareketini yasaklayacağına’ dair açıklama yapmıştı.

Darmanin’in Bozkurtlar Hareketi’nin kapatılması ve faaliyetlerinin yasaklanmasına dair önerisi bakanlar kurulunda kabul edildi.

Fransa Bakanlar Kurulu toplantısında grubun kapatılması ve faaliyetlerinin yasaklanması yönünde karar verildiği açıklandı.

Darmanin, bugünkü kararla ilgili bir tweet attı. “Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla Bakanlar Kurulu’nda ‘Bozkurtlar’ hareketi feshedildi” diyen Darmanin, grubun ‘ayrımcılıkla nefreti kışkırttığını ve şiddet eylemlerine karışma kapsamına girdiğini’, bunun örneklerine paylaştığı kararnamede ayrıntılarıyla yer verildiğini söyledi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN