AnasayfaYerel HaberlerAnkaraKadınlar ayakkabı üretiyor

Kadınlar ayakkabı üretiyor

 

Kadınlar, Bademlidere Çankaya Evi’nde açılan Dericilik Kursunda ayakkabı, çanta ve cüzdan yapımını öğreniyor. Ürettikleri rengarenk el yapımı ayakkabı, cüzdan ve çantalar, kadınların gelecek planlarını da değiştirdi.

Çankaya Belediyesinin semtlerde yer alan Çankaya Evleri talepler doğrultusunda kurslar düzenlemeye devam ediyor. Bademlidere Çankaya Evi’nde düzenlenen Dericilik Kursuna katılan kadınlar, meslek öğrenmenin ötesinde unutulmaya yüz tutmuş bir zanaatı da canlandırıyorlar.

Resim, heykel, fotoğraf gibi güzel sanatlardan İngilizce, Almanca, İspanyolca gibi yabancı dil programlarına, amigurumi, örgü, giyim, takı tasarım, mozaik gibi el sanatlarından gitar, bağlama, ud gibi pek çok alanda kurslar düzenleyerek hobi ve meslek edindirme kursları düzenlenen Çankaya Evleri bu kez unutulmaya yüz tutan bir mesleği canlandırma çalışmasına girişti. Gelen talepler doğrultusunda başlayan Dericilik dersleri, katılımcı kadınların gelecek planlarını da değiştirdi. Meslek edindirme programına Dericilik derslerini ekleyen Bademlidere Çankaya Evi, ev kadınlarının aile bütçesine katkı sağlamanın ötesinde aktif bir üretici olmalarını da sağladı.

İlk derslerden itibaren işe dört elle sarılan kadınlar, ilk etapta aile fertleri için ayakkabı, çanta, cüzdan üreterek başladıkları meslek edinme sürecinde yakın zamanda satış planları da yapmaya başladılar.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN