Belediyeler arası ‘Halk Ekmek’ rekabeti

 

 

Ekmek fiyatlarına gelen zamların ardından uygun fiyatıyla daha çok tercih edilen Halk Ekmek’, Ankara’da iki belediyenin rekabetine sahne oluyor. AK Partili Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek’in satış noktalarına ekmekleri geç ve talep edilen miktarın altında göndererek büfeler önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların mağdur edilmesine yol açtığını ileri sürdü. Oğuz, geçtiğimiz pazartesiden itibaren belediye bünyesinde ekmek üretmeye başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise yayımladığı bülteninde Halk Ekmek dağıtımıyla ilgili ‘şeffaflık’ ifadesini kullanıp, hangi ilçeye ne kadar ekmek dağıtımı yapıldığını duyurdu.

Başkent Ankara’da market ve fırınlarda 2,25 TL’ye satılan ekmek Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek büfelerinde 1,25 TL’ye satışa sunuluyor. Aradaki fark nedeniyle bir çok vatandaş ekmeğini Halk Ekmek büfelerinden alıyor. Siyasetin de gündemine gelen büfe önlerindeki kuyruklar sürerken, Ankara’da iki belediye arasında ‘Halk Ekmek’ rekabeti yaşanmaya başlandı.

Kahramankazan Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan yazılı açıklamada, “Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz’un, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek’in satış noktalarına ekmekleri geç ve talep edilen miktarın altında göndererek büfeler önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların mağdur edilmesine yol açtığı yönündeki eleştiriler üzerine uygulamaya geçirdiği ‘formül’ başarılı oldu. Pazartesi gününden itibaren vatandaşlara 1,25 TL’den ekmek satışa sunan Kahramanakazan Belediyesi Halk Ekmek, ilçedeki halk ekmek kuyruğunu bitirdi. Soğuk havalarda halk ekmek kuyruğunda beklemekten kurtulduklarını ifade eden vatandaşlar, uygulamadan memnun olduklarını söyledi” ifadelerine yer verildi.

 

‘Vatandaşlarımız böylece soğuk havalarda ekmek için beklememiş oldu’

Her gün ilçede 3 bin ekmek satışı yapan Belediyenin basın bülteninde ayrıca, şöyle denildi:

“Başkan Oğuz ise Kahramankazan belediyesi olarak geliştirdikleri tüm uygulama ve projelerde insan ve çözüm odaklı bir anlayış izlediklerini belirterek, Kahramankazan Belediyesi Halk Ekmek’i de vatandaşların uzun süredir yaşadıkları ekmek kuyruğu çilesine son vermek için bu kapsamda hayata geçirdiklerini söyledi. Vatandaşların uzun süredir halk ekmek kuyruğunda yaşadıkları çileyi kendisine aktardıklarını ve buna çözüm bulunmasını istediğini anlatan Oğuz, ‘Vatandaşımızın bu serzenişine elbette kayıtsız kalamazdık. Bunu ilgililerine iletmemize rağmen bir sonuç alınamadı. Biz de vatandaşımızın bu derdine, sorununa merhem olabilmek için Kahramankazan Halk Ekmek’i hayata geçirdik’ dedi. Kahramankazan Halk Ekmek’in faaliyete başlamasının ardından ilçelerinde artık halk ekmek kuyruğu yaşanmadığını söyleyen Oğuz, ‘Vatandaşlarımız böylece soğuk havalarda ekmek için beklememiş oldu. Ayrıca, vatandaşımızın bütçesine küçük de olsa bir katkı sunmuş olduk. Kahramankazan Belediyesi olarak sorun nerede olursa olsun her zaman vatandaşımızın yanında duruyoruz ve bundan sonra da durmaya devam edeceğiz”’diye konuştu.”

Büyükşehir Belediyesi’nden ‘şeffaflık’ açıklaması

Kahramankazan Belediyesi’nin bu basın bültenini paylaştığı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ise, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kent yönetiminde ‘şeffaflık ve hesap verilebilirlik’ anlayışı tüm birimlerde yaygınlaşmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Bültende şunlar kaydedildi:

Hizmet alım ihaleleri ile Belediye Meclis toplantılarını canlı yayınlayan Büyükşehir Belediyesi yeni bir örnek uygulama daha başlattı. Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. de şeffaf yönetim anlayışı doğrultusunda fabrikada üretilen ve dağıtılan günlük ekmek sayısı verilerini sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden (www.ankarahalkekmek.com.tr) paylaşma kararı aldı. Halk Ekmek Fabrikası 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren günlük ekmek üretim ve dağıtım verileri hakkında Başkentlileri bilgilendirirken 4 Ocak 2022 tarihi itibarıyla fabrikada 968 bin 692 adet ekmek üretildiği açıklandı.”

Bu arada, açıklanan rakamlara göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek, Kahramankazan İlçesine 4 Ocak’ta 5 bin 884 adet ekmek gönderdiği yer aldı.

Önceki İçerikNFT ve kripto para kazanabileceğiniz yüksek grafikli oyun Legend of Ymir tanıtıldı
Sonraki İçerikMetaverse arsaları Sahibinden’de satışa başladı