“Ankara Kalesi’nden Atakule’ye kadar olan bölge Cumhuriyetin ilk yıllarındaki haline dönüştürülecek”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO’nun Kızılay ve İzmir Caddesi bölgesinde faaliyet gösteren üye işletmelerini ziyaret ederek, ticari faaliyetleri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel düzenleme çalışmalarının ticarete etkileri hakkında bilgi aldı. Ziyarette yer alan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı  Mustafa Koç ise Ankara Kalesi’nden Atakule’ye kadar olan bölgeyi tüm değerleriyle özgün bir şekilde, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki haline dönüştürmeyi amaçladıklarını anlattı.

İşletmeleri tek tek ziyaret ederek, iş hacimleri, müşteri yoğunluğu, finansman ihtiyaçları konusunda üyelerin görüşlerini alan ve önerilerini dinleyen Baran, ziyaretlerinin ardından İzmir Caddesi’nde toplanan iş insanlarına hitap etti. Baran, ATO olarak üyelerinin Komiteler üzerinden aktardığı tüm sorunların çözümüne yönelik faaliyet yürüttüklerini söyledi.

Ankara’nın ticari, ekonomik ve sosyal gelişimi üzerine çalışmalar yaptıklarını anlatan Baran, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinin canlandırılmasına yönelik çalışmalarından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Baran, “İzmir Caddesi’nde başlayan bu çalışmaların Ulus, Tunalı Hilmi ve Bahçelievler gibi ticarete merkez olmuş bölgelerimize yayılarak devam etmesini istiyoruz” diye konuştu. Kent merkezinde ticari hayatın canlanmasına yönelik önerilerini ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiklerini bildiren Baran,“Şehrin tarihinden, ruhundan eksiltmeden, ticaretin canlandığı kent merkezleri yaratmak için çalmadık kapı bırakmadık. ATO olarak özellikle Ankara’nın tarihi değere sahip mekânlarındaki ticareti artırmak ve eski iş hacmine ulaştırmakla ilgili gayretin içerisinde de olmaya devam ediyoruz” dedi.

Baran’a ziyaretinde eşlik eden Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Zabıta Dairesi Başkanı Mustafa Koç da, çalışmalarını esnaf dostu belediyecilik anlayışıyla yürüttüklerini belirterek, “Kaleden Kuleye” projesiyle Ankara Kalesi’nden Atakule’ye kadar olan bölgeyi tüm değerleriyle özgün bir şekilde, Cumhuriyetin ilk yıllarındaki haline dönüştürmeyi amaçladıklarını anlattı. Hitit Güneşi ile Güvenpark arasındaki bölgenin projenin en önemli bölümü olduğunu belirten Koç, burada Bulvara cephesi bulunan tüm binaları, özgün mimariye uygun şekilde dönüştürmek üzere hazırlık çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Kızılay İzmir Caddesi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yavuz ise İzmir Caddesi ve Kızılay’ın tekrar güçlü bir şehir merkezi olması için kültürel ve ticari alanda yapılabileceklere dair görüş, sorun ve taleplerini ileten işletmelerin dikkate alınmasından duydukları memnuniyeti ifade etti.

Önceki İçerikProf. Dr. Ceyhan: Açıkçası 1182 vaka bilimsel anlamda uluslararası bilim dünyası için bir anlam taşımaz
Sonraki İçerikFenerbahçe’de İsmail Kartal dönemi