GÜRBÜZ ERTÜRK

Dr.Veteriner Hekim

YAZARLAR-HAFTA SONU

Köpeklerde kalça çıkığı

Köpeklerin yaygın sağlık sorunlarının ilk sıralarında yer alan kalça çıkığı, kalça dispilazisi adı ile de bilinir. Uyluk kemiğinin top gibi olan kısmının leğen kemiğindeki çukurluğa düzgün oturmaması, buradaki eklemde gevşeklik ve kemik deformiteleri ile karakterizedir. Erişkin ağırlığı on beş kilogramı geçen köpek ırklarının çoğunda görülür. Bu hastalık en çok Alman Çoban Köpeği, St. Bernard, Golden Retriever, Labrador Retriever, Bulldog gibi köpek ırklarında karşımıza çıkar.

Hastalık kalıtsaldır. Beslenme, köpeğin yaşam alanı, büyüme hızı, kas kütlesi gibi faktörlerden etkilenir.

Kalça çıkığı köpeğin tek kalçasında olabildiği gibi, her iki kalçasında da olabilir. Çoğunlukla iki kalçada birden görülür. Farklı dereceleri vardır.

Köpek gelişiminde dördüncü ve dokuzuncu aylar arası hızlı büyümenin olduğu dönemdir. Bu dönemde görülen çeşitli düzeydeki topallıklar hastalığı akla getirmelidir. Köpekte kalça çıkığı varsa; sallantılı yürüyüş vardır, oyun oynama isteği azalmıştır, çabuk yorulurlar, eğri otururlar ve yattıkları yerden kalkmak istemeyebilirler. Bu durumların hepsi kalçada ağrı oluşturacağı için köpek hareketten sakınır.

Bütün bu belirtilerin varlığı, köpeğin ırkı, yaşı kalça çıkığından kuşkulandırmalıdır. Ancak kesin tanı; anestezi altında çekilecek kalça filmi ile konulur. Kalça ekleminin açısı ve/veya ilgili kemiklerdeki deformiteler hastalığın tanısını netleştirir. Bu hastalığın çeşitli dereceleri vardır, radyolojik işlemler sonunda hastalığın derecesi de belirlenmiş olur.

Tedavide izlenecek yöntem, hastalığın derecesine göre belirlenir. Basit kalça çıkığı olgularında; antienflamatuar ilaçlara ek olarak, eklem ve kemik sağlığı için bir takım destek ürünler kullanılır. Belli aralıklarla çekilecek kalça filmi ile kontrol sürdürülür. Daha ileri kalça çıkığı vakalarının tedavileri operatiftir. Bu hastalığın operatif tedavisinde hastanın yaşına göre farklı cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Kalça çıkığı tedavisinde yukarıda sıralanan klasik tedaviler dışında hatta bunlara ek olarak akupunktur, lazer tedavisi, kök hücre tedavisi gibi yöntemler de günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Doğru ve uygun tedaviler uygulanan köpekler diğer sağlıklı köpekler kadar yaşayabilirler. Yani hastalık yaşam süresi üzerine etki etmez.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi kalça çıkığında da koruyucu önlemler çok önemlidir. Bu amaçla;

Kalça çıkığına yatkın köpek ırklarından birine sahip olunacak ise; yavrunun anne babasını, geçmiş kuşaklarını incelenmelidir. Bu hastalığı taşımadıklarından emin olunmalıdır.

Yavru köpek dört aylık olunca kontrol amaçlı kalça filmi çektirmeyi ihmal edilmemelidir.

Yavrunun hızlı büyümesi ve kilo alması engellenmeli, bu amaçla uygun diyetlerle beslenmelidir.

Yavru köpek, kaygan zeminlerden uzak tutulmalı, merdiven inip çıkması kontrol edilmeli, atlatma, sıçratma gibi hareketlerden sakınılmalıdır.

Kalça çıkığı tanısı konmuş köpekler üretim amaçlı olarak asla kullanılmamalı ve kısırlaştırılarak yavrulamalarının önüne geçilmelidir.

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları