Denizli’de 8 milyon yıllık hayvan fosilleri bulundu

Denizli’de fosil alanında yapılan kurtarma kazı çalışmaları sonucunda 8 milyon yıl öncesinde yaşamış hayvanlara ait fosillere rastlandı.

Denizli’de fosil alanında yapılan kurtarma kazı çalışmaları sonucunda 8 milyon yıl öncesinde yaşamış hayvanlara ait fosillere rastlandı. Daha öncede bir çok kez hayvan fosillerinin bulunduğu Denizli’de yapılan yeni çalışmalarda fil, gergedan, zürafa, ceylan, karıncayiyen, at, antilop ve sırtlan gibi hayvanlara ait olduğu düşünülen fosil kalıntılarına ulaşıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı’ndan gelen bilgilere göre, Denizli’nin Tavas ilçesinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet İhsan Aytek ve ekibince keşfedilen fosil lokalitesinde kurtarma kazıları yürütülmeye devam ediyor.

Doç. Dr. Ahmet İhsan Aytek ve ekibince keşfedilen ilk bulgular, alanda 15 farklı hayvan türü olduğunu gösterirken, fosiller üzerinde yapılacak çalışmalarla hayvanların türleri net olarak belirlenecek.

Önceki İçerikStoltenberg: Türkiye’nin meşru endişelerini gidermek için çalışıyoruz
Sonraki İçerikCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile görüştü