Mercedes-Benz, manuel vitesli otomobil üretimini durduruyor

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz 2023’ten itibaren manuel araç üretmeyeceğini açıkladı. Otomobil devi Mercedes-Benz artık sadece otomatik vitesli arabalar üretecek.

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz’in manuel vitesi gelecek yıldan itibaren emekli edeceği ifade ediliyor. Mercedes’in bu kararıyla birlikte kullanıcılar yeni model araçlarda tek seçenek olarak otomatik vitesi tercih edebilecekler.

Alman haber ajansı Automobilwoche’nin haberine göre motorlu otomobilin mucidi Mercedes-Benz, ileride tanıtacağı yeni modellerde ve sonraki modellerde manuel şanzıman bulundurmayacak. Mercedes her ne kadar manuel vitesi bırakacağını 2020’de açıklamış olsa da bu sefer karar resmi bir şekilde onaylandı. Buna göre Mercedes-Benz 2023’ten itibaren manuel vitesli araba üretimini durduracak.

Mercedes-Benz sözcüsünün bu hafta yaptığı açıklamada, “Artan elektrifikasyonla birlikte, müşteri talebinin elektrikli araçlara ve otomatik viteslere doğru kaydığını görüyoruz” dedi. Sözcü, manuel şanzımanı kademeli olarak bırakacaklarını açıkladı.

2021’in ortalarında BMW, Avustralya’daki Z4 serisinden manuel vitesi kaldırmıştı. Yakın zamanda ise Mini firması devam eden küresel otomotiv parça tedarik sıkıntısı nedeniyle manuel vitesli araçlarının üretimini durdurmuştu.

Benzer şekilde Toyota da 2021’de manuel vitesli Corolla’nın üretimini durdurmuştu. Son gelişmelerin ardından dünyada artık sadece otomatik vitesli araçlar üretilmeye başlanacak ve manuel vitesli araçlar tarihe karışacak gibi görünüyor.

Önceki İçerikMHP Lideri Bahçeli, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Fidan Dikim Töreni’ne katılacak
Sonraki İçerikKılıçdaroğlu: Bu memleketi kimseye soydurtmayacağız