AnasayfaManşet ÜstüDSÖ Maymun Çiçeği virüsü için toplanıyor

DSÖ Maymun Çiçeği virüsü için toplanıyor

Maymun çiçeği (monkeypox) virüsü, İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, Avustralya, İsveç, Belçika, Almanya ve Fransa’da da ortaya çıktı. BM’a yakın kaynaklara göre Dünya Sağlık Örgütü’nün maymun çiçeği hastalığını görüşmek üzere acil bir toplantı yapacağı açıklandı.

İngiltere’de 6 Mayıs’ta tespit edilen maymun çiçeği (monkeypox) virüsü vaka sayılarında artış yaşanırken, virüs İngiltere sınırlarını aşarak İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, Avustralya, İsveç, Belçika, Almanya ve Fransa’da da ortaya çıktı.

Maymun çiçeği vakalarının artmasının üzerine BM’a yakın kaynaklara göre Dünya Sağlık Örgütü acil toplanma kararı aldı. Toplanacak olan komitenin, DSÖ’ye küresel sağlığa tehdit oluşturabilecek enfeksiyon riskleri konusunda tavsiyelerde bulunan ‘Pandemi ve Salgın Potansiyeli Olan Bulaşıcı Tehlikelere İlişkin Stratejik ve Teknik Danışma Grubu’ (STAG-IH). olduğu bildirildi.

Öte yandan, bugün bir DSÖ sözcüsü Cenevre basın brifinginde ajansın maymun çiçeği salgını hakkında bilgi paylaşmak ve teknik toplantılar düzenlemek için çalıştığını söylemişti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN