AnasayfaManşet Üstüİstanbul'da öğrencilere ulaşım zammı geri çekildi

İstanbul’da öğrencilere ulaşım zammı geri çekildi

İstanbul’da 6 Nisan’da yapılan yüzde 40’lık ulaşım zammında öğrencileri kapsayan kısım geri çekildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) yüzde 40 oranındaki toplu taşıma zammının öğrenciler kapsayan kısmı geri çekildi.

Daha önce İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından veto edilen zammın geri çekilmesi, bugün yapılan İBB Meclisi toplantısından geçti.

İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İBB Meclisi’ndeki AKP Grubu, çoğunluk durumuna dayanarak, kendi dönemlerinde mazot 6 TL iken 90 TL’ye sattıkları öğrenci abonmanının, mazot 22 TL iken 78 TL’ye satılması için kararı aldı. Ülkedeki ekonomik çöküntünün nedeni, işte bu bakış açısıdır” diye yazdı.

6 Nisan’da yapılan zamda öğrenci bileti 2,67 liradan 3,74 liraya, aylık abonman ise 78 liradan 109 liraya çıkarılmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 6 Nisan’da gelen ulaşım zammında öğrencilerin muaf tutulmasıyla ilgili akaryakıta gelen zamları hatırlatarak şöyle konuşmuştu:

“Göreve gelir gelmez, 80 lira olan abonmanı 40 liraya indirdik. Kimsenin aklında bu yoktu. Bugün 109 lira. Ama bizim göreve geldiğimiz günle bugün arasında, akaryakıt aslında üç katı. Biz o indirimi yapmasaydık, aslında 80 lira olsaydı ulaşım, bugün ulaşım abonmanı 250 lira olacaktı. Dolayısıyla ve inanın ki Türkiye’deki en ucuz abonman kartı İstanbul’da.

‘Belediyeler zam yapmanın sebebi olamaz’

Peki niçin zam yaptık? Bizim elimizde değil. Belediyeler zam yapmanın sebebi olamaz. Biz, sonucuz. Yani bu ülkede, enflasyonun artışının sebep belediyeler değildir. Bu ülkede, akaryakıtın artışının sebebi belediye değildir. Bu ülkede, elektrik zammının sebebi belediye değildir. Bunların hepsi, ekonomi yönetiminin sonucudur. Ekonomiyi kim yönetiyor? Bu ülkenin hükümeti yönetiyor. Biz, mecbur kalıyoruz. Memleketi zora sokan, hükümetin kendisi. Şimdi, ‘Gençlere yapılan bu zammı İBB’nin karşılaması için önerge vereceğiz’ diye açıklama yapanlar var orada. Onu yapacağına, git kardeşim mazot fiyatında indirim yap. ya da mazottan, toplu taşımada ÖTV alma veya benzinden ÖTV alma. Ben, sadece gençlere değil, bu ülkenin her insanına bunu yansıtayım. Böyle kandırmaca akıllarla milletle dalga geçmeyin.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN