AnasayfaManşet ÜstüGüneşte gerçekleşen patlama elektrik kesintilerine neden olabilir

Güneşte gerçekleşen patlama elektrik kesintilerine neden olabilir

11 Nisan’da Güneş yüzeyinde gerçekleşen patlama ile ilgili günlerdir uyarılar geliyor. Güneş lekeleri adı verilen siyah noktaların patlamasıyla oluşan CME’lerin bugün Dünyayı etkileyeceği ifade edildi. Önceki patlamalara göre bu patlamanın farklı olduğuna dikkat çekildi. Uzmanlardan patlamaların etkisiyle ilgili uyarılar geldi.

Dünya’ya gelen zararlı ışınların büyük bir çoğunluğundan çevremizi saran manyetosfer sayesinde korunuyor olsak da bazı durumlarda manyetosferin koruması da yeterli olmayabiliyor. 11 Nisan günü güneş lekeleri adı verilen siyah noktalardan birinde Dünya’yı etkileyecek bir patlama meydana geldi. Etkilerinin bugün itibarıyla Dünya’da görülmesi beklenen bu patlama, uydu sistemlerimizi ve elektrik şebekelerimizi etkileyerek kesintisi ve dalgalanmalara neden olabileceği ifade edildi.

SpaceWeather.com’un aktardığına göre AR2987 adı verilen ölü bir güneş lekesinde 11 Nisan’da meydana gelen patlama, Dünya’ya doğru bir kütle atımına neden oldu. Patlamanın etkisiyle ortaya çıkan CME adı verilen parçacıkların bugün Dünya’yı etkilemesi bekleniyor.

Patlamanın Dünya üzerindeki etkilerinin büyük olmaması ancak gözlemlenebilir olması beklenirken, araştırmacılar, CME’lerin Dünya’yı çevreleyen manyetik alana çarpmasıyla birlikte Kuzey ve Güney Kutuplarından yayılarak atmosferdeki gazla etkileşime giren bir manyetik alan oluşturduğunu aktardı. Bu durum Kuzey ve Güneş Işıkları olarak bildiğimiz büyüleyici görüntülere sebep oluyor. Fakat uzmanlar bu görüntülere gerçekleşen patlama ile çok daha geniş bir alanda şahit olabileceğimizi söylüyor.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN