Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a yanıt: Ege Denizi’nde iki ülke arasında yaşanan hadiselerle ilgili açıklamalar gerçeği yansıtmıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 27 Nisan 2022 tarihinde Ege Denizi’nde iki ülke hava kuvvetleri arasında yaşanan hadiselerle ilgili olarak yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Ege Denizi’nde hava sahasını ihlal eden uçuşlar yaptığını belirterek durumu NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e bildirdiğini söylemişti.

Konuyla ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le görüştüğünü söyleyen Yunanistan Başbakanı, “Bir NATO müttefikinin bu yöndeki davranışlarının kabul edilemez olduğunu Genel Sekreter’e açıkça belirttim” ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Tanju Bilgiç, “Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 27 Nisan 2022 tarihinde Ege Denizi’nde iki ülke hava kuvvetleri arasında yaşanan hadiselerle ilgili olarak yaptığı açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Yunanistan’ın Ege’de hava sahası ihlal ve üst uçuş iddiaları hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın 27 Nisan’da Ege Denizi’nde iki ülke hava kuvvetleri arasında yaşanan hadiselerle ilgili yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yunanistan Hava Kuvvetleri, 26-28 Nisan 2022 tarihleri arasında ülkemiz kıyılarına yakın provokatif uçuşlar gerçekleştirmiş, Didim, Datça ve Dalaman’da ülkemiz hava sahasını defalarca ihlal etmiştir. Hava Kuvvetlerimiz, bu provokatif uçuşlara ve ihlallere, angajman kuralları gereği karşılık vermiştir. Gerginliği başlatan ve tırmandıran taraf Yunanistan iken, ülkemizin asılsız iddialarla suçlanması iki ülke arasında son dönemde oluşan pozitif gündem ve iyi komşuluk ilişkileri ile bağdaşmamaktadır. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için, Yunan tarafının tahrikkar eylem ve söylemlerine son vermesini, gerek ikili gerek NATO bünyesinde başlatılan ‘Güven Artırıcı Önlemler’ sürecini samimiyetle desteklemesini bekliyoruz. Türkiye’nin, hava sahası genişliği dahil, tüm Ege sorunlarının uluslararası hukuka uygun olarak Yunanistan’la samimi bir diyalog çerçevesinde çözülmesine yönelik tutumunda bir değişiklik yoktur.”

Önceki İçerikDışişleri Bakanlığı: Türkiye-Ermenistan görüşmelerinin üçüncüsü Viyana’da yapılacak
Sonraki İçerikYolculuk öncesi ‘yeni dönem’ mesajı