AnasayfaManşetGaziantep'te Köprübaşı Hudut Karakolu'na havan mermisi düştü: 1 şehit, 3 yaralı

Gaziantep’te Köprübaşı Hudut Karakolu’na havan mermisi düştü: 1 şehit, 3 yaralı

Gaziantep’in Karkamış ilçesine son yarım saat içerisinde 10’u aşkın havan mermisi düştü. Havanlardan biri Köprübaşı Hudut Karakoluna isabet etti. Bir asker şehit oldu, 3 asker ise yaralandı. MSB “Hain terör örgütü tarafından Gaziantep´in Karkamış ilçesine ve Köprübatı Hudut Karakolumuza Suriye´nin Ayn-El Arap bölgesinden yapılan ÇNRA/Havan saldırısı sonucunda 4 askerimiz ve 1 sivil vatandaşımız yaralanmıştır” açıklamasında bulundu. Yapılan son açıklamada da, “Hain saldırı sonrası başlatılan meşru müdafaa ve cezalandırma atışları sonucunda ilk belirlemelere göre 6 terörist etkisiz hale getirilmiştir” denildi.

Saat 18:00 sıralarında Suriye’den gönderilen havan mermileri Gaziantep’in Karkamış ilçesine düştü. Son yarım saat içerisinde 10’u aşkın havan mermisi ilçedeki boş alanlara düşerken bir mermi ise Köprübaşı Hudut Karakolu’na isabet etti.

Karakolda bulunan 3 asker yaralanırken, bir asker şehit oldu. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Yaralı askerler, Gaziantep ve ilçelerindeki hastanelere kaldırılırken, hudut birlikleri tarafından angajman kuralları çerçevesinde saldırılara karşılık verildiği öğrenildi. Sınır hattındaki sıcak anların devam ettiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, “Hain terör örgütü tarafından Gaziantep Karkamış ilçemize ve Köprübatı Hudut Karakolumuza Suriye Ayn-El Arap bölgesinden yapılan ÇNRA/ Havan saldırısı sonucunda 4 askerimiz ve 1 sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılarımız derhal hastaneye sevk edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Ateş destek vasıtalarımızla meşru müdafaa ve cezalandırma atışları kapsamında belirlenen hedeflere misliyle karşılık verilmektedir.” denildi.

MSB, Karkamış ve Köprübatı Hudut Karakoluna yapılan saldırı sonrası başlatılan cezalandırma atışları sonucu etkisiz haline getirilen terörist sayısının 21e yükseldiğini bildirdi.

Öte yandan, kentte endişe yaratan patlamanın ardından önlemler artırıldı. Gaziantep Valisi Davut Gül, saldırının ardından Karkamış ilçesine hareket etti.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN