AnasayfaManşet"Sansür Yasasına Hayır”

“Sansür Yasasına Hayır”

Gazeteciler Sosyal Medya Yasası’nı protesto etmek için Ankara Ulus’ta toplandı. Kamuoyunda ‘Sansür yasası’, ‘Dezenformasyon yasası’ adıyla bilinen yasayı protesto eden gazeteciler kalemlerini Atatürk heykeline bıraktı.

Gazeteciler Sosyal Medya Yasası’nı protesto etmek için Ankara Ulus’ta toplandı. Kamuoyunda ‘Sansür yasası’, ‘Dezenformasyon yasası’ adıyla bilinen yasayı protesto eden  gazeteciler kanun teklifinin geri çekilmesini talep ederek kalemlerini Atatürk heykeline bıraktı.

Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Diplomasi Muhabirleri Derneği, DİSK Basın-İş Sendikası, Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, KESK Haber-Sen, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın çağrısıyla Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen gazeteciler yasa teklifinin geri çekilmesini talep etti.

Ulus Atatürk Anıtı önünde toplanan gazeteciler “Özgür basın özgür toplum”, “Basın susturulamaz” sloganları atarken “Sansür Yasasına Hayır”, “Sosyal Medyama Dokunma”, “Basın ve İfade Özgürlüğü İstiyoruz” yazılı pankartlar dikkat çekti. Gazetecilere çok sayıda milletvekili ve demokratik kitle örgütü temsilcisi destek verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nazmi Bilgin, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, “Bizi Meclis’ten uzaklaştırarak sesimizin çıkmayacağını düşünüyorlar. Basın değil Ulus’a, fizana sürülse sesini duyuracaktır” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nazmi Bilgin’in açıklamaları şu şekilde:

Getirilen yasa teklifi gazetecilere yönelik olumlu adımlar içermiyor, “sansür” getiriyor. Sanmayın ki bizler dezenformasyonu önemsemiyoruz. Ancak bunun yolu yasadaki gibi hapis cezasından geçmez. Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler var. Anadolu’daki gazeteler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardır.

Bu yasa temel insan haklarına haberleşme özgürlüğüne basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani anayasaya aykırıdır. Anayasayla güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Sadece gazetecilerin özgürlüğünü değil tüm toplumun özgürlüğünü engellemektedir. Bu yasa tüm toplumu yazmaktan, eleştirmekten alı koyacaktır. Toplumsal otosansürü tüm ülkeye yayacaktır. Bu eylem tünelden çıkıştaki son yol ayrımıdır. Bu yasada gazeteciler, gazetecilerin görüşleri, basın özgürlüğü yok. Bu yasada susturma var. Biz gazeteciler bu yasanın geri çekilmesini istiyoruz. Yaşasın özgürlük, kahrolsun kahrolsun kahrolsun sansür.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN