AnasayfaManşetMarmaris'teki yangında son gelişmeleri Bakan açıkladı: Temennim bugün akşama doğru olumlu, somut...

Marmaris’teki yangında son gelişmeleri Bakan açıkladı: Temennim bugün akşama doğru olumlu, somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz

Marmaris’te 400 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangını, 5 ayrı noktada ilerliyor. Havadan ve karadan söndürme çalışmaları devam ederken, çevre illerden söndürme çalışmalarına destek ekibi geldi. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, “Temennim bugün akşama doğru, olumlu, somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz” dedi.

Alevlere 27 helikopter ve 14 uçakla havadan; 253 arazöz, 26 su tankeri, 2 bin 604 orman işçisi ve çeşitli kamu kuruluşlarına ait 598 araçla da karadan müdahale ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangına ilişkin son bilgiyi verdi. Bakan Kirişçi, “Geçtiğimiz yıl bir hadiseyi birlikte yaşadık. Bu coğrafyada 50 bin 500 hektarlık alanda yüreklerimiz yandı. Bakanlığımız bu konuda boş durmadı. 28 bin 500 hektar kendiğiliğinden doğal gençleştirme, 10 bin hektarda ağaçlandırma çalışmaları başladı. Temennim bugün akşama doğru olumlu, somut gelişmelerin olacağını bekliyoruz. Kontrol altına alınıp, soğutma işlemleri tamamlanıp, bu alanlar için hiçbir spekülasyona mahal vermeden ağaçlandırma çalışmaları devam edecek. Buralar ülkemizin en gözde yerleri. Bizim tahsisini gerçekleştirdiğimiz her türlü tahsis işlemlerini iptal ettik” dedi.

Bakan Kirişçi, “Tatilini geçiren tüm vatandaşlarımızdan helallik istiyoruz. Onlar buraya tatil için geldiler ama yangınla birlikte neredeyse her 15-20 saniyede bir hava aracımızın üzerimizden uçuşu nedeniyle vermiş olduğu gürültü dolayısıyla helallik istiyorum” diye konuştu.

“TSK envanterindeki helikopterler görev başında”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 çalışma grubumuz çalışmalarına devam etmektedir. Gece itibariyle kara çalışmaları devam etti. Bütün sektörlerde koordinasyonla sabaha kadar çalışmalar devam etti. Sabahtan itibaren yeni ekipler karadan ve havadan çalışmaları sürdürdü. Bugün ilk kez TSK envanterinde bulunan helikopterler de şu anda görev başında” dedi.

Soylu, “İlk yangınızı yaşamıyoruz. Biz geçen sene dünyanın en büyük yangınlarıyla karşı karşıya kaldık. Nasıl mücadele ortaya konulmuştur. Hiçbir gün siyaset devşirmedik. Sele gideriz yanlış bilgilerle vatandaşımı yanıltma anlayışıyla karşı karşıyayız. Depreme gideriz çadır yok diyenler, yangında helikopter yok diyenlerin ne yapmak istediklerini bilmiyorum. Sanki sorumluluk hükümete ait sorumluluk gibi nasıl çelme takarız anlayışı afetler üzerinden kabul edilemez. Orman Bakanlığımız tüm kurumlarımızla araçların nasıl kullanılacağını ortaya koydu” diye konuştu.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN