AnasayfaManşetKuzey Kore'den tanıtım filmli kıtalararası füze denemesi

Kuzey Kore’den tanıtım filmli kıtalararası füze denemesi

Kuzey Kore, 24 Mart’ta “yeni tip” kıtalar arası balistik füze denediğini duyurdu. Hwasong-17 tipi yeni kıtalararası balistik füzenin 6 bin 248 kilometre irtifaya çıktığı ve bin 90 kilometre yol kat ettiği ifade edildi. Füze denemesinin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, “Kuzey Kore, ABD emperyalistleriyle uzun süredir devam eden mücadeleye tamamen hazır” dedi.

Kuzey Kore’nin dün Hwasong-17 tipi yeni bir kıtalararası balistik füzenin test edildiğini açıklamasının ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, “Kuzey Kore, ABD emperyalistleriyle uzun süredir devam eden mücadeleye tamamen hazır” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore, dün gerçekleştirdiği ve bu yılın 11. silah testi olarak kayıtlara geçen son füze denemesini doğruladı. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Hwasong-17 tipi yeni bir kıtalararası balistik füzenin başarılı bir şekilde test edildiğini açıkladı. Pyongyang Uluslararası Havalimanı’ndan ateşlenen füzenin Japon Denizi’ndeki bir hedefi vurmadan önce 6 bin 248 kilometre irtifaya çıktığı ve bin 90 kilometre yol kat ettiği ifade edildi.

Füze denemesinin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, “ABD emperyalistleriyle uzun süredir devam eden mücadeleye tamamen hazır. Güçlü nükleer savaş caydırıcılığımızı hem nitelik hem de nicelik olarak artırmaya devam edeceğiz. Son füzenin geliştirilme sürecini doğrudan yönetiyoruz ve 23 Mart’ta fırlatma için yazılı bir emri imzaladık” dedi.

Öte yandan Kuzey Kore, Hwasong-17 tipi kıtalararası balistik füzenin test aşamasını bir tanıtım videosuyla paylaştı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN