AnasayfaManşetKaftancıoğlu kararıyla ilgili kim ne dedi?

Kaftancıoğlu kararıyla ilgili kim ne dedi?

Siyasi parti yöneticileri ve büyükşehir belediye başkanları, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen 3 davadan verilen cezanın onanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu: Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından @Canan_Kaftanci’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin! “Adalet bir gün herkese lazım olur.”

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, partisinin Canan Kaftancıoğlu’nun cezalarının onanması hakkında yaptığı basın açıklamasını alıntılayarak, ” Dünün mağdurlarının, bugün mağrur olduğu bu ucube sistem, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz. O sandık gelecek, bu vesayet bitecek. #AzKaldı…” dedi.

DEVA Partisi Lideri Ali Babacan: Nereden gelirse gelsin, haksızlığa boyun eğmeyiz. CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın hedefinde demokratik siyaset olduğunu bilecek kadar deneyimliyiz. Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız.

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu: Yargı, Sn. Kaftancıoğlu kararı ile demokratik siyaseti hedeflemiştir. Siyasete göz dağı vererek, seçim sürecini etkilemek isteyenleri uyarıyorum: 90’ların yargıyı araçsallaştıran vesayetçi anlayışı ile iktidarda kalamazsınız. Ayarını bozduğunuz kantar, gün gelir sizi de tartar!

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç : “İktidar demokratik siyaset alanını yargı eliyle dizayn etmeye devam ediyor. Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen bu karar hukuki değil siyasidir. Bütün baskı ve hukuksuzluklara rağmen adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz”

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Neslihan Çevik: Çözüm bekleyen bu kadar sorun varken, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 10 sene evvel yapmış olduğu bir sosyal medya paylaşımının peşinden gidilmesi, iktidarın muhalefeti sindirme çabasının son örneğidir. İşte tam da bu yüzden altı muhalefet partisi olarak güçlendirilmiş parlementer sistem ile kuvvetler ayrılığını tesis etmek konusunda kararlılığımızı sürdürüyoruz. 6’lı masa Türkiye demokrasisinin garantörü olmaya devam edecektir!”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş: “CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen “cezayla” ilgili Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak geçmiş olsun dileklerimizi ve dayanışma duygularımızı ilettim. Saray saldırılarına karşı yanlarında olacağız ve omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.”

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: “CHP il Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen hapis cezaları ve siyasi yasak kararı demokratik siyasete gözdağıdır. İktidar ülkeyi olağanüstü koşullarda seçime götürmek istiyor. Bu hukuksuzluğa karşı dayanışma içinde olacağız. @Canan_Kaftanci yalnız değildir!”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu karara tepki göstererek, “Destek için yanına gidiyorum” dedi. İmamoğlu, “CHP İl Başkanımız @Canan_Kaftanci İstanbul’daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Sn. @Canan_Kaftanci’ya verilen cezalar ne hukuken ne de vicdanen kabul edilebilir. Elbet bu devran dönecek. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün galip geleceği günler yakın.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Bir saat adaletle hükmetmek, bin sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” Sn. @Canan_Kaftanci ’na verilen karar vicdanlarda hukukun değişmez evrensel ilkeleriyle değil, maalesef siyasetle yer etti. Hukuk haktır. Gençlerimize bırakacağımız en büyük miras adaletle hükmetmektir.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor: Karar ile Kaftancıoğlu’na siyasi yasak ve hapis cezası öngörüldüğünü belirterek, kararın AP’de Türkiye raporu oylamasından hemen sonra geldiğini kaydetti.

AK Parti’den ilk tepki: Kendinize gelin

Kaftancıoğlu hakkındaki onama kararına ilişkin AK Parti’den ilk tepki Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan geldi.
Turan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Partimizin tüm milletvekilleri, derhal İstanbul il başkanlığı binamıza doğru yola çıkın” tweet’ini alıntılayarak buradaki sözlerini “Gel Muharrem”den, “koşun vekillere!” Siyaset dilini öğrenmedi, öğrenemeyecek!” ifadeleriyle eleştirdi.
Daha sonra attığı ikinci bir paylaşımda bulunan Turan, ceza nedeniyle AK Parti’nin suçlanmasına tepki gösterdi. Turan şunları yazdı:
Siyasi rakiplerimizle siyasette hesaplaşmayı isteriz; ama yargı, Devleti aşağılamak Cumhubaşkanı’na hakaret Kamu görevlisine hakaret suçlarını, ki 5 davadan 2 de beraat var, yerel mahkeme, İstinaf ve son olarak Yargıtay aşamasında değerlendirmeyecek miydi?! Kendinize gelin!”
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Bu dosyanın içini ne ben bilirim ne de Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasetçileri bilir. Daha karar yayınlanır yayınlanmaz sosyal medyadan cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi, partimizi suçlamaya başladılar. Bu mesele dosyanın içini benim bilmediğim gibi kendilerinin de bilmediği bir mesele. Dolayısı ile sadece siyasi taraf kimlikle ele alınan bir mesele. Hukukçular çıksınlar görüşlerini söylesinler. Bazıları yargı kararını beğenir, bazıları beğenmez. Ama şöyle bir adete döndü bu iş ne zaman bir yargı kararı çıksa hemen cumhurbaşkanımızı hedef gösterecek, AKP’yi hedef gösterecek, Cumhur İttifak’ını hedef gösterecek kabinemizi hedef gösterecek şekle sokuyorlar. Bu mantıksız bir şey.”“Nihayetinde ilk okuduğuma göre Yargıtay bazı davalarla ilgili verilen kararı bozmuş diğerlerini de onamış. Buna bakmak lazım. Neyi neye göre bozmuş, neyi neye göre onamış? O konuda değerlendirmek lazım. Şimdi her konuda bizi, cumhurbaşkanımızı yargının verdiği kararın arkasındaki irade olarak etiketliyorlar, ondan sonra da bizden kendimizi yargının yerine koyarak bir tutum almamızı bekliyorlar. Dolayısı ile o yargı kararını herkes kendisi değerlendirsin. Herkes dosyaya bakarak değerlendirsin. Dosyayı ben bilmiyorum, onlar da bilmiyor. Bu tartışma hukukçuların yürüteceği bir tartışma. Ne kadar ceza almış ne kadar yatmış benim değerlendirmem söz konusu değil.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN