AnasayfaEkonomiDolarda yükseliş sürüyor

Dolarda yükseliş sürüyor

Mayıs başından bu yana yükselen, haftanın ilk işlem günü ise ‘süper bono’ gelecek heyecanıyla gerileyen Dolar/TL’de 16,35 sınırı da aşıldı.

Yüksek enflasyon, artan jeopolitik riskler, rekor seviyesindeki negatif reel faize karşın etkisizleştirilen para politikası dolar/ TL’nin ateşini yeniden artırmış durumda. Dolar/TL, 16,35 ve Euro/TL 17,44 seviyelerini test etti.

4 Mayıs’tan bu yana dolar/TL’de yükseliş yüzde 9’u aşarken yılbaşından bu yana ise dolar/TL yüzde 20’nin üzerinde yükseliş yaşadı. Teknik analizlerde 16 liranın önemli bir direnç noktası olduğu belirtilirken 15.95 lira üzeri kapanışlarda dolar/TL’nin yönünün yukarı olmaya devam edeceği ve kurda16.40 ve 16.50 TL seviyelerinin test edilebileceği dile getirildi.

Uzmanlar önceki gün hem kamunun yeni döviz kazanmasını sağlayacak hem de yurt içi yerleşiklerin döviz talebini sınırlayabileceği düşünülen yeni enflasyona endeksli ürünün açıklanacağı beklentisiyle kurda düşüş yaşandığını dile getirirken, özellikle bireysel satışların yoğun olduğunu ifade etti. Ancak bunun gerçekleşmemesi sonrasında ise yeniden yükseliş trendi geri geldi ve hem bireysel hem tüzel talep arttı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN