AnasayfaManşetCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: SADAT, terörist yetiştiren bir kurumdur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: SADAT, terörist yetiştiren bir kurumdur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ.’ye (SADAT) gitti. SADAT önünde konuşan Kılıçdaroğlu, sert iddialarda bulundu.

Bu sabah partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda olağanüstü MYK toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplantı sonrası il binasından ziyaretleri için ayrıldı. Sürpriz bir ziyaretle SADAT önüne giden Kılıçdaroğlu, “Burası terörist yetiştiren bir kurumdur” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na SADAT ziyaretinde CHP’li milletvekilleri eşlik etti. Gazetecilere açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, SADAT kimlere hizmet ediyor diye sormaya geldik” dedi.

Kılıçdaroğlu SADAT önünde yaptığı açıklamada, “Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmeyecektir. Seçim güvenliği önemlidir. Şu anda önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur. Ve düne kadar Erdoğan’ın danışmanlığını yapıyordu bunlar. Bu kuruluşun hedefleri arasında gayri nizami harp eğitimi var. Dikkatini çekmek isterim kamuoyunun, gayri nizami harp eğitimi var. Yani, sabotaj, baskın, pusu kurma, tahrip, suikast ve tedhiş. Arapça ‘terör’ ‘tedhiş’ olarak tanımlanıyor, Türkçesi de ‘terör’. Burası aynı zamanda terörist yetiştiren de bir kuruluş” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Erdoğan’a söylemek isterim, sen bu kuruluşu niçin danışman yaptın?”

“Eğer bugün Türkiye’de milyonlarca insan varsa ve bunlar Suriye’den gelmişlerse bunların buraya gelişlerinde en büyük rolü oynayan da SADAT’tır. Erdoğan’a söylemek isterim, sen bu kuruluşu niçin danışman yaptın ve hangi gerekçeyle bu kurumla çalıştın? Şu ana kadar Erdoğan’dan bu konuda gelen hiçbir bilgi yok”

“Seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT ve Saraydır”

“Cumhuriyet Halk Partisi, demokratik yollarla bu ülkede seçimin yapılması için her türlü çabayı gösterecektir. SADAT gibi kuruluşlar, kim olursa olsun seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliğini sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu SADAT’tır ve Saray’dır. Bunu bütün halkımıza açık ve net ifade ediyorum”

“Biz SADAT’çılardan korkacak kişiler değiliz. Korkanlar kapılarını açmayanlardır.”

“Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz, biz Kuvayı Milliyeciyiz, biz SADAT’çılardan korkacak kişiler değiliz. Korkanlar kapılarını açmayanlardır. Buraya geldik kendilerinden bilgi almak istedik ama korkularından yuvalarına sığındılar o yuva onları kurtarmaz. Biz bu ülkede gerçek anlamda demokrasiyi getirinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Korkunun ecele faydası yok. Türkiye’de hiç kimse unutmasın bu ülkede Cumhuriyet Halk Partisi var”

SADAT kim tarafından kuruldu

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SADAT) A.Ş 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kuruldu. Şirketin uluslararası alanda danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askerî eğitim, alışılmadık askerî eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı hizmeti bulunuyor.

SADAT hakkında ortaya çıkan iddialar

Geçtiğimiz dönemlerde SADAT ismi bir çok kez gündeme gelmişti. Sedat Peker’inde videolarında bahsettiği SADAT hakkında kamuoyunda bir çok iddia yer almıştı.

Geçtiğimiz sene yayınladığı videolarla sarsıcı iddialarda bulunan Sedat Peker’in SADAT hakkındaki bir konuşması şöyle:

“MİT tırları yakalandıktan sonra kafamda şöyle bir şey oluşmuştu: Biz oraya hem toplumun duygularını yükseltmek hem de oradaki kardeşlerimize, Bayırbucak Türkmenlerine ve diğerlerine yardımcı olmak için İHA, kıyafetler, -ama sayıca çok fazla, oradaki tüm savaşçılara yetecek kadar- telsizler, çelik yelekler, onlar bunlar, tırlarca… Bu projeyi düşündük. O milletvekili arkadaşımızla da konuştuk. O da düşünceyi aldı, iletmesi gereken yerlere iletti. Sonra dediler ‘Biz ek tırlar verelim, sizin tırlarla beraber (gitsinler)’. Bizin tırlar ‘Sedat Peker yardım konvoyu’ diye gidiyor. Basına da resimler veriyoruz. Tüm ekipmanları yolluyoruz. Ama benim adıma giden diğer araçlar var. Onlar da başka yerdeki Türkmenlere gidiyor diye biliyoruz. Araçların içinde ne olduğunu bilmiyoruz, bilmiyoruz dediysem silah var, saf çocuk değiliz. Bu da normal, olması gereken şey. Ama bu MİT tarafından, askeriye tarafından organize edilmiyor. SADAT tarafından organize ediliyor, SADAT’ın içindeki bir ekip tarafından. Bunların hepsini ben kendi paramla alıyorum ama onlar hariç, onların benimle hiçbir ilgisi yok ama benim adıma gidiyor. İşlem yapılmıyor, kayıt yapılmıyor, direkt geçiş yapılıyor. Sonra ben yüklü miktarda Mitsubishi araçlar yollamaya başlayınca dediler ‘Bize de biraz verir misin, orada savaşçılar…’, dedim tamam, verelim. Türkmenler her yerden videolarla teşekkür ediyorlar aracı aldık diye, bir iki tanesi arapça konuşuyorlar. Sonra bizim Türkmen arkadaşlar ‘Bunlar el Nusracı’ dedi. Bizim diğer arkadaşlar da ‘Bu gidenler el Nusra’ya gidiyor’ diyor. Evet, benim üzerimden gidiyor. Samimi yapıyorum. Ama ben yollamadım, SADAT’çılar yolladı. O tarihte demiştim ki bunlara (el Nusra’ya) bu silahları veriyorsunuz, bunlar bizim Şii Türkmenlerle savaşıyor, bizim insanımız, anlat bilelim. Bilelim ne oluyor, bizim üzerimizden gidiyor. Herkes diyor ya Sedat Peker getirdi silahları. ‘Yeni dengeler kuruluyor, şöyle böyle.”

SADAT’a ilişkin yöneltilen iddialar sadece Sedat Peker’in bu konuşması ile de sınırlı kalmadı. Geçen sene gündeme gelen SADAT iddialarından göze çarpanlar şöyle:

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, SADAT’ın Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları olduğunu iddia etti.

Peker, SADAT’ın Rusya’nın özel kuvvetleri ALFA timlerinden eğitim aldığını da söyledi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında SADAT’ın da sokağa inerek, darbe girişimini bastırmada görev aldığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dönem danışmanlığını yapan Tanrıverdi’nin başındaki SADAT’a bağlı emekli askerlerin Harp Okulları mülakatına üç yıl boyunca girdiği iddia edildi. Milli Savunma Bakanlığı, bu iddiaların “asılsız” olduğunu bildirdi.

Adnan Tanrıverdi gündeme gelen iddiaları yalanlayarak şirketin aleyhinde haber ve yazı kaleme alanlara tazminat davası açtı. İddialar üzerine açıklama yapan Adnan Tanrıverdi, “SADAT, yurtiçinde emniyet teşkilâtına, TSK’ya ve başka hiçbir kuruma, örgüte veya sivil şahsa danışmanlık ve eğitim hizmeti vermemektedir” dedi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN