AnasayfaEkonomiTürk-İş: Açlık sınırı 6 bin 17 liraya yükseldi

Türk-İş: Açlık sınırı 6 bin 17 liraya yükseldi

Türk-İş mayıs ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre mayısta 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin17 lira, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 liraya yükseldi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Mayıs ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Türk-İş’in raporuna göre Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 17 lira, yoksulluk sınırı ise 19 bin 602 liraya yükseldi.

Türk-İş’e göre, Mayıs ayında açlık sınırı 6 bin 17 TL ile mevcut asgari ücretin 1764 TL üzerine çıktı. Mutfak enflasyonundaki artış aylık yüzde 13 olarak gerçekleşirken son iki aylık artış ise yüzde 107 oranında gerçekleşti. Türk-İş’in Mayıs ayı raporuna göre yoksulluk sınırı 19 bin 602 TL olarak belirlenirken bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 7 bin 836 lira olarak açıklandı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş)’ten yapılan açıklamada gıda fiyatlarının önünün alınamadığı ifade edilirken ” Bunların ek olarak düşük faiz oranları ve kredi genişlemesi sonucu fiyatlama dengesi bozulan piyasada temel gıda maddeleri ve bazı temel ihtiyaç maddelerinde yapılmış olan KDV indirimleri fiyat artışlarının çok gerisinde kaldı fakat bunun yanında vergi gelirlerinin düşmesine neden oldu” denildi.

Türk-İş’in tarafından yapılan değerlendirmede işçi, emekli, öğrenci, memur ve esnafın nefes alamadığına dikkat çekilerek, “Yüksek enflasyon sürdürülebilir güçlü büyümenin önündeki en büyük engellerden olduğundan işsizliğin büyümesine yol açıyor. Giderek yükselen enflasyon sonucunda alım gücü günden güne daha da düşen vatandaşlardan bazılarının karıştığı polisiye vaka girişimlerinin artış gösterdiği süpermarket yöneticileri tarafından ifade ediliyor” açıklaması yapıldı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN